„Transformersi w szkołach – edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie” – gala zamknięcia

17.06.2024 - 09:49, aktualizacja 18.06.2024 - 12:19
Redakcja: K.S

19 czerwca o godz. 9.00 na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbędzie się gala zamykająca pierwszą edycję projektu „Transformersi w szkołach – edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie” finansowanego z Funduszów Europejskich na transformację.

„Transformersi” to pierwszy całościowy projekt edukacyjny Uniwersytetu Śląskiego poświęcony transformacji energetycznej i zmianom klimatycznym, w którym bierze udział ponad tysiąc uczniów szkół ponadpodstawowych m.in. z Katowic, Sosnowca, Rybnika, Rudy Śląskiej, Mysłowic, Knurowa i Wodzisławia Śląskiego. Projekt współtworzą Wydział Nauk Przyrodniczych (dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ, dr hab. Krzysztof Szopa, prof. UŚ i mgr Radosława Tomaszewska) oraz Wydział Humanistyczny (dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ).

W czasie gali wykłady wygłoszą eksperci w dziedzinie transformacji, m.in. doc. ing. Barbara Stalmachová, CSc. (VSB – Technical University of Ostrava) oraz prof. dr hab. Jacek Jania (Uniwersytet Śląski). Podczas wydarzenia zostaną również ogłoszone wyniki konkursów, m.in. „Transformersi w obiektywie”. Galę uświetni występ zespołu muzycznego „Antynomia” z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Mysłowicach.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Nauki, Ministerstwa Przemysłu, Marszałka Województwa Śląskiego, prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Knurów, Prezydenta Miasta Ruda Śląska, Prezydenta Miasta Rybnik, Prezydenta Miasta Sosnowiec i Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski oraz patronatem medialnym Radia eM.

Szczegóły projektu znajdują się na stronie projektów edukacyjnych.