Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe online

26.08.2020 - 11:16, aktualizacja 02.09.2020 - 18:07
Redakcja: AJS

Na czym polega tajemnica starożytnych budowli? Dlaczego cyklony na półkuli północnej wirują w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara? Czy każdy z nas jest w stanie stworzyć robota? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi poznają uczestnicy tegorocznej edycji Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego.

Wydarzenie popularyzujące naukę organizowane jest corocznie we wrześniu przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uczelnię odwiedzają wówczas uczniowie oraz nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a na mapie kampusu pojawia się kilka przystanków naukowych oferujących interaktywne wykłady z różnych dziedzin – „Osobliwości Świata Fizyki”, „Biorobotyka” oraz „Niesamowita historia ludzkości”. Uczniowie mogą uczestniczyć w kilku prelekcjach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz pracowników innych placówek naukowo-badawczych z regionu. Corocznie w spotkaniach udział bierze ok. 17 tys. osób.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 8 września 2020 roku i po raz pierwszy odbędzie się w formule online. W programie wydarzenia przewidziano wirtualne spotkania z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich jest rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który w wykładzie dla uczestników postara się odpowiedzieć na pytania: skąd wziął się hejt, czy zrodził się dopiero teraz i dlaczego jest tak bolesny?

Organizatorem Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego jest Uniwersytet Otwarty w UŚ.

Przydatne informacje:

return to top