UŚ podczas Nocy Naukowców w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024

26.09.2024 - 10:47, aktualizacja 26.09.2024 - 11:17
Redakcja: K.S

12 października 2024 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach otwiera swoje pracownie i sale warsztatowe, aby po raz kolejny pokazać siłę nauki. W ramach obchodów EMNK 2024 uczelnie publiczne organizują obchody Nocy Naukowców pod hasłem „Śląska Moc Naukowców”. Wydarzenia zaplanowane z tej okazji przez Uniwersytet Śląski rozpoczną się o godzinie 17.00 w czterech miastach: Katowicach, Cieszynie, Sosnowcu i Chorzowie. Będą to wystawy, gry terenowe, pokazy, warsztaty i wykłady bezpłatne, kierowane do wszystkich grup wiekowych. Miłośnicy nauki będą mogli wybrać spośród 75 aktywności w 13 lokalizacjach kampusów UŚ.

W Katowicach biolodzy zaproszą uczestników na mikrobiologiczne safari oraz pokaz technik przetrwania roślin. Na Wydziale Prawa i Administracji będzie można wziąć udział w grze kryminalnej, obejrzeć zbiory biblioteki prawniczej, wziąć udział w wykładzie dotyczącym praw zwierząt czy w warsztatach kryminalistycznych. Dzieci będą mogły odwiedzić leśną kancelarię misi adwokatki i misia adwokata. Szkoła Filmowa imienia Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na pokaz krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, a na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych odbędą się warsztaty typu living-lab oraz zajęcia o szyfrowaniu i grafach. O Medyceuszach, średniowiecznym skryptorium, kłamstwach i manipulacjach polityków, wzmacnianiu swojej kreatywności opowiedzą Naukowcy z Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Humanistycznego.

Sosnowiec zaprasza na warsztaty geologiczne oraz pokazy przygotowane przez informatyków, między innymi wystawę Retro – Komputerów, Hakerski Escape Room, warsztaty z użyciem drukarek 3D. Młodzież będzie mogła wziąć udział między innymi w warsztatach LEGO Mindstorms.

W Cieszynie aktywności związane z Nocą Naukowców odbędą się w dwóch lokalizacjach: na Rynku (zapraszamy do udziału w Bitwie Robotów oraz na mapping na ratuszu miasta) oraz w siedzibie Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji. W budynkach uniwersytetu najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych i zabawie z fushingiem; nieco starsi – w pokazie „Filmowa Noc Superbohaterów” oraz w warsztatach z technik graficznych i choreografii.

Chorzowski Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych zaprasza na stoiska dotyczące zawodów inżynierskich, implantów i materiałów przyszłości, a także: warsztaty akustyczne, o sztucznej inteligencji, inteligentnych materiałach, symulacjach numerycznych i wiele innych.

Udział we wszystkich aktywnościach jest całkowicie bezpłatny, natomiast na niektóre z nich obowiązują zapisy.

Szczegółowy program, wraz informacjami o zapisach pojawi się już wkrótce na stronie wydarzenia. Tymczasem prosimy o zarezerwowanie terminu w kalendarzu!

Noc Naukowców w Europejskim Mieście Nauki 2024 to popularnonaukowe wydarzenie, realizowane w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Aktywności realizowane są również przez inne uczelnie Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki: Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademie Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Akademie Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach

grafika wydarzenia