[WEBINARIUM] Prof. Ryszard Koziołek – „Sienkiewicz i porwana Europa”

05.05.2020 - 08:08, aktualizacja 13.05.2020 - 14:09
Redakcja: AJS

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE udowadnia, że nauka jest bliżej! Korzystając ze wsparcia prelegentów oraz ambasadorów organizuje cykl webinarów. Jedno ze spotkań pt. „Sienkiewicz i porwana Europa” poprowadził prof. dr hab. Ryszard Koziołek – prorektor Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych oraz dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Nagranie webinaru jest dostępne pod adresem: www.youtube.com.

Prof. Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, eseistą, profesorem w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii „Eseistyka” za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Wydał również: Zdobyć historię. Problem przedstawienia w „Twarzy księżyca” Teodora Parnickiego (1999), Znakowanie trawy albo praktyki filologii (2011), opracował edycję powieści Tylko Beatrycze Teodora Parnickiego w serii Biblioteka Narodowa (2004). Członek jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012–2015. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. W 2016 jego książka „Dobrze się myśli literaturą” została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, którego liderem jest Uniwersytet Śląski to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Czwartą edycję wydarzenia odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 50 tysięcy uczestników, a 38 300 odbiorców oglądało transmisje online. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 150 tysięcy osób.