Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Wykład dr. hab. Zdzisława Janeczka pt. „Tadeusz Kościuszko – nieskazitelny symbol polskości”

13.11.2017 - 12:41, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

W środę 29 listopada 2017 roku o godz. 13.00 w auli im. Andrzeja Pawlikowskiego (Katowice, ul. Uniwersytecka 4) rozpocznie się kolejne spotkanie Nowej Wszechnicy Górnośląskiej „Solidarność”. W programie wydarzenia zaplanowano wykład zorganizowany z okazji  200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki zatytułowany „Tadeusz Kościuszko – nieskazitelny symbol polskości”, który wygłosi dr hab. Zdzisław Janeczek – historyk i publicysta, autor ponad 320 publikacji z historii nowożytnej (w języku polskim, rosyjskim i ukraińskim).

Działalność Nowej Wszechnicy Górnośląskiej „Solidarność” zainicjowała Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Śląskiego, uznając działalność oświatowo-kulturalną jako jedną z form realizacji celów Związku. Nazwa i idea nawiązują do tradycji Wszechnicy Górnośląskiej działającej z inicjatywy ogniw NSZZ „Solidarność” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów w latach osiemdziesiątych. Celem Nowej Wszechnicy Górnośląskiej jest pobudzanie i zaspokajanie potrzeb intelektualnych i kulturalnych, popularyzowanie wiedzy z różnych dziedzin nauki, a tym samym sprzyjanie integracji środowisk naukowych i twórczych ze społeczeństwem oraz uświadamianie misji Uniwersytetu Śląskiego.

Wykłady i spotkania kierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Mają jednak charakter otwarty i mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani prezentowanymi tematami.     

Zaproszenie (pdf)      

return to top