Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wykład dr Mique’l Dangeli: „Taniec jako archiwum…”

27.11.2023 - 12:18, aktualizacja 28.11.2023 - 10:49
Redakcja: OO

Od 30 listopada do 20 grudnia 2023 roku w formie online na platformie Zoom odbędzie się seria wykładów i spotkań online z przedstawicielami ludności rdzennej z Północno-Zachodniego Wybrzeża Kanady.

Dr Mique’l Dangeli wygłosi wykład pt. „Dancing Our Archive: Bringing to Life the Photography of Tsimshian First Nations Benjamin Alfred Haldane” („Taniec jako archiwum. Ożywienie fotografii Benjamia Alfreda Haldane’a reprezentującego Pierwsze Narody Tsimshian”). Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2023 roku na platformie Zoom.

Wykład koncentruje się na twórczości fotografa Benjamina Alfreda Haldane’a (1874–1941), reprezentującego społeczności Tsimshian. Haldane był jednym z pierwszych rdzennych mieszkańców, którzy zostali profesjonalnymi fotografami w Ameryce Północnej. Swoje studio portretowe otwarł w Metlakatla na Alasce w 1889 roku.

Wykorzystując rezultaty badań w archiwach oraz wśród społeczności lokalnych, jak również metodologie badań nad ludnością rdzenną, dr Mique’l Dangeli pokazuje, w jaki sposób fotografia była wykorzystywana przez ludność Pierwszych Narodów na Alasce i w Kolumbii Brytyjskiej do przeciwstawienia się praktykom kolonialnym. Omawia również proces odzyskiwania fotografii Haldane’a poprzez ceremonię i taniec w wykonaniu zespołu Git Hayetsk Dancers oraz potomków artysty w Metlakatla na Alasce.

return to top