Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wykład dr Mique’l Dangeli: „Współczesność tradycji / tradycyjność współczesności…”

27.11.2023 - 12:15, aktualizacja 28.11.2023 - 10:35
Redakcja: OO

Od 30 listopada do 20 grudnia 2023 roku w formie online na platformie Zoom odbędzie się seria wykładów i spotkań online z przedstawicielami ludności rdzennej z Północno-Zachodniego Wybrzeża Kanady.

Dr Mique’l Dangeli wygłosi wykład pt. „Contemporarily Traditional / Traditionally Contemporary: Dramaturgical Process of the Ridicule Dance and assertions of dancing Sovereignty in the work of the Git Hayetsk Dancers” („Współczesność tradycji / tradycyjność współczesności. Dramaturgiczny proces Tańca Ośmieszającego i manifestacja suwerenności tańca w twórczości tancerzy Git Hayetsk”). Spotkanie odbędzie się 30 listopada 2023 roku na platformie Zoom.

Wykład poświęcony jest analizie procesu dramaturgicznego tancerzy Git Hayetsk – grupy tanecznej Pierwszych Narodów w Kanadzie, zamieszkujących tereny, które nie były przedmiotem traktatów zawieranych z nimi przez Koronę brytyjską, a są to współcześnie terytoria społeczności Musqueam, Squamish i Tsleil-Waututh, znane pod kolonialną nazwą Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej.

Zespół Git Hayetsk Dancers prowadzony jest przez dr Mique’l Dangeli (Naród Tsimshian) – choreografkę i tancerkę, a także artystę i rzeźbiarza Mike’a Dangeli (Naród Nisga’a) – twórcę masek i regaliów. Członkowie zespołu pochodzą z wielu narodów północno-zachodniego wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej i południowo-wschodniej Alaski. Tancerze Git Hayetsk specjalizują się w dawnych tańcach z maskami swoich społeczności, jak również w tworzeniu nowych pieśni i tańców. Taniec Ośmieszający (Ridicule Dance) jest analizowany przez dr Mique’l Dangeli jako suwerenna ekspresja artystyczna, której celem jest przeciwstawienie się kolonialnej polityce rządu federalnego w stosunku do marginalizowanych społeczności Pierwszych Narodów.

return to top