Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wykład pt. „Czy możliwy jest rozwój medycyny bez badań na zwierzętach?”

30.08.2023 - 14:46, aktualizacja 30.08.2023 - 15:08
Redakcja: OO

W poniedziałek 18 września 2023 roku o godz. 18.00 w sali posiedzeń Rady Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 14, s. 227, II piętro) odbędzie się wykład pt. „Czy możliwy jest rozwój medycyny bez badań na zwierzętach?”, który wygłosi dr hab. Tomasz Cichoń – kierownik Zakładu Centrum Badań Translacyjnych i Biologii Molekularnej Nowotworów im. prof. Mieczysława Chorążego (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach).

Dlaczego w XXI wieku, dobie superszybkich komputerów i sztucznej inteligencji, dalej prowadzimy badania z udziałem zwierząt laboratoryjnych? Czy wiedza płynąca z tych badań jest tak unikalna? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w trakcie spotkania. Dr hab. Tomasz Cichoń zaprezentuje punkt widzenia naukowca prowadzącego badania w obszarze onkologii. Przedstawi również obecny stan prawny regulujący prowadzenie doświadczeń na zwierzętach oraz opowie o nowotworach i prowadzonych badaniach.

Wykład organizowany jest przez Komisję Nauk Przyrodniczych Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Katowicach w ramach cyklu międzywydziałowych wykładów z zakresu nauk przyrodniczych. Na spotkania zapraszani są naukowcy, których wyniki badań mają duży wpływ na inne dziedziny nauki.

return to top