Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wykład pt. „«Faraon» Bolesława Prusa okiem archeologa Egiptu”

22.05.2024 - 15:24, aktualizacja 22.05.2024 - 15:24
Redakcja: OO

We wtorek 28 maja 2024 roku o godz. 13.30 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (sala A1.8) odbędzie się wykład pt. „«Faraon» Bolesława Prusa okiem archeologa Egiptu”, który poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Niwiński. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Ludzie – nauka – wpływ”.

W 2014 roku ukazało się bogate naukowo, komentowane oraz ilustrowane bibliofilskie wydanie powieści Bolesława Prusa „Faraon”. Jego pomysłodawcą i wydawcą był prof. Andrzej Niwiński – uznany polski egiptolog. Jak sam stwierdza: „W «Faraonie» trafiają się rzeczywiste błędy, wynikające z niedokształcenia lub braku czasu, jak choćby (…) opis procesji pogrzebowej faraona zmierzającej do Doliny Królów, ale poprowadzonej przez Autora fantazyjnym szlakiem”. Podczas majowego spotkania naukowego powieść Prusa odczytana zostanie przed nami na nowo: przez pryzmat gruntownej wiedzy egiptologicznej.

Prof. dr hab. Andrzej Niwiński to wybitny polski egiptolog, uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego. Pracuje na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w problemach egipskiej historii, religii i ikonografii, głównie z okresu Nowego Państwa i 21. dynastii (XVI-XI w. p.n.e.). Kieruje tzw. Misją Skalną w Deir el-Bahari – z nadzieją na odkrycie tam grobowca arcykapłana i faraona Herhora (XI w. p.n.e.). Od 2018 r. jest także kierownikiem tzw. Projektu Sarkofagowego Uniwersytetu Warszawskiego. Był polskim przedstawicielem w Radzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR. W 2022 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Prof. A. Niwiński jest autorem ponad 200 publikacji, m.in. „Mity i symbole starożytnego Egiptu” (1992), „Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu” (1993), „Egipt zapomniany, czyli Michała hr. Tyszkiewicza „Dziennik podróży do Egiptu i Nubii” (1861–1862)” (1994), „Czekając na Herhora… Odkrywanie tajemnic Teb Stubramnych, czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu” (2003). Jest również autorem powieści „Hieny i lotosy” (2012) z fabułą opartą na faktach i z akcją umiejscowioną w XI stuleciu przed Chrystusem, czyli w tym samym czasie, co akcja „Faraona” Prusa. Spod pióra prof. A. Niwińskiego wyszły także książeczki dla dzieci – „Bajki staroegipskie” (2008) oraz „Abecadło znad Nilu” (2008).

Plakat zapraszający na spotkanie

Organizatorką cyklu spotkań jest dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr A. Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

Wydarzenie jest realizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia.

return to top