Wykład pt. „Globalne znaczenie reakcji lodowców Arktyki na ocieplenie klimatu”

03.06.2024 - 11:37, aktualizacja 03.06.2024 - 11:37
Redakcja: OO

W czwartek 6 czerwca 2024 roku o godz. 16.00 w Willi Caro – siedzibie Muzeum w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się wykład „Globalne znaczenie reakcji lodowców Arktyki na ocieplenie klimatu”, który wygłosi prof. dr hab. Jacek Jania z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prof. dr hab. Jacek Jania to geograf, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, geomorfolog i glacjolog, badacz lodowców Arktyki. Specjalizuje się w problematyce interakcji klimatu z lodowcami i ze środowiskiem polarnym. Nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Śląskim, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi w latach 1993–1996 i 2002–2008 oraz prorektor ds. nauki i współpracy krajowej i z zagranicą w latach 1996–1999. W latach 2005–2019 kierował Katedrą Geomorfologii na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ. Był inicjatorem i współtwórcą Centrum Studiów Polarnych oraz jego przewodniczącym (2013–2024). Obecnie członek Prezydium Komitetu Badań Polarnych przy Prezydium PAN oraz jego były przewodniczący (2008–2018). Prowadził badania z zakresu glacjologii i geomorfologii glacjalnej na Spitsbergenie, Islandii i na Alasce, a także w Tarach, Himalajach i na terenie północnej Polski. Uczestnik ponad 30 wypraw na Spitsbergen (norweska prowincja Svalbard). Opublikował trzy książki i ponad 100 artykułów naukowych, głównie w czasopismach międzynarodowych oraz wydał kilkadziesiąt innych publikacji. Członek polskich i międzynarodowych organizacji naukowych. Aktualnie reprezentuje Polskę w Europejskiej Radzie Polarnej.

Wykład odbędzie się w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej Polskiej Akademii Umiejętności w Gliwicach.