Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

XV Święto Liczby Pi

26.02.2021 - 13:36, aktualizacja 08.03.2021 - 14:39
Redakcja: MJ
Tagi: Pi Day, święto liczby pi

3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14. Kolejne cyfry liczby π to „15”, które w tym roku mają kolosalne znaczenie.

Po pierwsze: w tym roku obchodzimy XV Święto Liczby π,

Po drugie: tegoroczna edycja odbędzie się 15 marca 2021 roku (poniedziałek). W niedzielę 14 marca zachęcamy do wypoczynku i przygotowania się na wspólne świętowanie. W poniedziałek już od godz. 8.00 zapraszamy na pierwsze aktywności.

Ze względów epidemicznych XV Święto Liczby π odbędzie się w formie zdalnej.

Wykład inauguracyjny

Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano o tradycyjnej już godzinie 9.42 (3π), wtedy rozpocznie się wykład inauguracyjny pt. „Wyrównywanie temperatur – przewodnictwo, promieniowanie i konwekcja”, który wygłosi dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ – laureat konkursu „Popularyzator Nauki 2020”.

Program

Na program wydarzenia składają się liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty i pokazy, które przybliżą wiele ciekawych kwestii z dziedziny matematyki, fizyki, chemii oraz inżynierii materiałowej. Wykłady i warsztaty odbędą się za pośrednictwem platformy ZOOM – na wszelkie formy aktywności obowiązują zapisy, które umożliwiają czynne uczestnictwo w zajęciach i możliwość zadawania pytań.

Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

return to top