Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

XVII Europejski Kongres Gospodarczy

21.03.2025 - 15:04, aktualizacja 17.04.2025 - 14:57
Redakcja: OO

Od 23 do 25 kwietnia 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach trwać będzie XVII Europejski Kongres Gospodarczy. To okazja, aby wspólnie dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przed polską, europejską i światową gospodarką, a także o najistotniejszych zjawiskach, trendach i technologiach. Partnerem instytucjonalnym wydarzenia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy to reprezentatywne i otwarte forum debaty obejmujące szerokie i zróżnicowane spektrum tematów społeczno-gospodarczych i kluczowych dla przyszłości trendów oraz zjawisk kształtujących naszą najbliższą przyszłość. Jednym z najwyżej ocenianych aspektów udziału w wydarzeniu jest możliwość nawiązywania użytecznych kontaktów biznesowych. Europejski Kongres Gospodarczy to idealne miejsce do networkingu, rozmów i spotkań, ale także szereg wydarzeń towarzyszących – uroczyste gale, wieczorne bankiety oraz koncerty.

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele UŚ:

  • 24 kwietnia 2025 r. | 16.30-18.00 (sala wielofunkcyjna 1) – Biogaz (z udziałem dr hab. Iwony Jelonek, prof. UŚ z Instytutu Nauk o Ziemi UŚ)Biogaz, biometan – potencjał i rola w polskim miksie energii. Segment biogazu w kluczowych dokumentach, programach i strategiach. Rynek biogazu i biometanu w Polsce. Zainteresowanie firm sektora spożywczego i rolnego rozwojem biogazowni. Rosnące zainteresowanie polskim rynkiem ze strony międzynarodowych podmiotów. Bariery w rozwoju sektora: regulacje, dostęp do technologii, finansowanie, opór społeczny.

    Ścieżka: ENERGIA. PALIWA. TRANSFORMACJA

  • 25 kwietnia 2025 r. | 09.30-11.00 (sala konferencyjna 1) – Edukacja w dobie AI (z udziałem dr. hab. Michała Krzykawskiego, prof. UŚ z Instytutu Filozofii)Kształtowanie ekosystemu edukacji w dobie rozwoju sztucznej inteligencji. Jak rozwój sztucznej inteligencji redefiniuje potrzeby edukacyjne i role instytucji edukacyjnych? Rola technologii w personalizacji nauczania i budowaniu kompetencji przyszłości.

    Ścieżka: RYNEK PRACY, EDUKACJA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ

  • 25 kwietnia 2025 r. | 09.30-11.00 (sala konferencyjna 7) – Demografia i depopulacja (z udziałem dr. hab. Sławomira Sitka z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej)Jak powstrzymać wyludnianie się miast i regionów. Jakie narzędzia są w rękach samorządów? Konsekwencje trendów demograficznych i depopulacji: rosnące wydatki na opiekę społeczną, konieczność dostosowania infrastruktury do potrzeb starzejącego się społeczeństwa, brak rąk do pracy. Czy w sytuacji braku systemowych rozwiązań na poziomie krajowym wyjściem mogą być lokalne polityki migracyjne i programy integracyjne? Miasto atrakcyjne, czyli jakie – sposoby na zatrzymanie i przyciągnięcie młodych mieszkańców. Średnie miasto alternatywą dla metropolii – jak wykorzystać atuty?

    Ścieżka: SAMORZĄD. REGIONY. METROPOLIE

  • 25 kwietnia 2025 r. | 13.30-15.00 (sala balowa B) – Kompetencje a sprawiedliwa transformacja (z udziałem rektora UŚ prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka)Jakie strategie edukacyjne mogą pomóc w przekwalifikowaniu pracowników z sektorów najbardziej narażonych na zmiany? Jakie programy kształcenia zawodowego i ustawicznego mogą przygotować pracowników do nowych zawodów w zielonej gospodarce? Prognozy vs. rzeczywistość – na czym stoimy, do czego dążymy, co nas czeka? Oczekiwania pracodawców, szanse i zagrożenia dla pracowników.

    Ścieżka: RYNEK PRACY, EDUKACJA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Podczas kongresu będzie również dostępne stoisko promocyjne UŚ.

grafika promująca Europejski Kongres Gospodarczy

return to top