XXX festiwal muzyki wokalnej „Viva il canto”

14.09.2022 - 14:09, aktualizacja 16.09.2022 - 09:22
Redakcja: wcyg
Tagi: muzyka, sztuka

Baner XXX festiwalu muzyki wokalnej „Viva il canto”

W tym roku organizowana jest jubileuszowa, trzydziesta edycja festiwalu muzyki wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie. Zwieńczeniem, rozpoczętych 10 września 2022 roku kilkudniowych obchodów, będzie koncert galowy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, który odbędzie się w piątek 16 września. Z powodu pandemii w 2021 roku jubileusz przeniesiono na wrzesień 2022 roku.

Od chwili gdy w 1992 roku po raz pierwszy odbył się „Viva il canto”, corocznie festiwal przyciąga rzesze miłośników oper, operetek i musicalu, a także jazzu czy muzyki popularnej. Wydarzenie uświetniają występy znakomitych artystów z Polski oraz zagranicy.

Trzydziesta edycja „Viva il canto” ponownie oferuje różnorodny program, tym razem wzbogacony również o ukraiński akcent. 10 września podczas koncertu pn. „Dwa kolory” uczestnicy mieli okazję wysłuchać polskich i ukraińskich pieśni ludowych.

11 września członkowie Śląskiego Chóru Festiwalowego wykonali „Małą mszę uroczystą” Gioacchino Rossiniego, będącą poruszającym dziełem oratoryjnym. Dwa dni później goście wysłuchali inscenizacji „Zemsty Nietoperza” Johanna Straussa w reżyserii Henryka Konwińskiego.

Tegoroczne obchody upamiętniają również polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego w 140. rocznicę jego urodzin. Występy 14 września odbywają się pod hasłem „Daleko został cały świat…”. Jednym z nich jest, wykonywana po raz pierwszy właśnie podczas festiwalu, „Suita na tematy Karola Szymanowskiego” skomponowana przez mistrza improwizacji, śląskiego organistę, organologa i organmistrza dr. hab. Tomasza Orlowa, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.

W piątek 16 września o godz. 18.00 „Viva il canto” zakończy się jubileuszowym koncertem galowym, podczas którego wystąpi ponad stu artystów. Członków Orkiestry i Chóru Opery Śląskiej w Bytomiu będzie można usłyszeć w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Dyrektorką „Viva il canto” jest dr Małgorzata Mendel, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Program festiwalu i informację o biletach znaleźć można na stronie festiwalu.

Scena koncertowa wypełniona artystami grającymi na różnych instrumentach. W tle trzy ekrany wyświetlające nazwę festiwalu

Koncert w ramach „Viva il canto” | fot. Maksymilian Rychły

Scena z występującymi artystami

Spektakl „Zemsta Nietoperza” | fot. Krzysztof Bieliński