Złota Dekada Himalaizmu Polskiego – prelekcje, spotkania, warsztaty

15.05.2024 - 09:36, aktualizacja 22.05.2024 - 10:18
Redakcja: OO

Przeżyj historię polskiego himalaizmu jak nigdy dotąd! Złota Dekada Himalaizmu Polskiego to wyjątkowy czas, w którym Polacy definiowali światowe standardy w himalaizmie, wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki i stali się prekursorami himalaizmu zimowego.

Wydarzenie, które odbędzie się 25–26 maja 2024 roku w Katowicach Mieście Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2, sala 211 oraz sala koncertowa) ma na celu uczczenie polskich sukcesów w światowym himalaizmie i spojrzenie na ten fenomen z różnych perspektyw.

Podczas wydarzenia nie zabraknie spotkań z himalaistami, warsztatów, projekcji filmów z epoki, wykładów o historii wspinaczki wysokogórskiej czy wydolności ludzkiego organizmu oraz dyskusji na temat Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego. W czasie wydarzenia będzie można zakupić książki i inne produkty Fundacji Wielki Człowiek w promocyjnej cenie, a także będzie możliwość uzyskania autografów od zaproszonych gości.

Program:

• Wielka opowieść himalajska, wpływ literatury i mediów na percepcję himalaizmu w Polsce – dr hab. Marek Pacukiewicz, dr Ilona Chylińska (Uniwersytet Śląski), rozmowę poprowadzi Beata Tomanek
  • O wyzwaniach wysiłkowych i wysokogórskich. Czyli jak wznieść się na swój Mount Everest wydolności? – dr hab. Jakub Chycki (AWF Katowice),
  • Archiwum Jerzego Kukuczki – Wojciech Lemański (wykład, Fundacja Wielki Człowiek)
  • Klub Wysokogórski w Katowicach w okresie Złotej Dekady Himalaizmu – Janusz Majer, himalaista
  • Projekcja filmu „Anna P” i rozmowa z reżyserem i himalaistą Ryszardem Wareckim. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek
  • Góry i przyjaciele w Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego – Krzysztof Wielicki, himalaista
  • Spotkanie z Cecylią Kukuczką. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek
  • Rajd Górski w Istebnej

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na wydarzeniu na Facebooku. Wstęp bezpłatny.

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Zadanie jest współfinansowanie z budżetu Miasta Katowice.

grafika promująca wydarzenie Złota Dekada Himalaizmu Polskiego, tekst dostępny w notce