Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zmieniamy Rawę! Weź udział w prototypowaniu!

08.11.2022 - 11:44, aktualizacja 09.11.2022 - 12:02
Redakcja: wc-a
Tagi: Katowice

Informacje o wydarzeniu. Wszystkie informacje zawarte w tekście

Kontynuujemy prace nad prototypowaniem przestrzeni nad Rawą! Zapraszamy już 12 listopada 2022 roku.

W październiku w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w pobliżu Rawy stworzyliśmy prototyp miejsca zielonego i bezpiecznego. Chcąc zaproponować przestrzeń przyjazną jej użytkownikom wprowadziliśmy rozwiązania tymczasowe – meble miejskie, stoły piknikowe i donice z roślinnością, by zademonstrować, że skuteczna przemiana tej przestrzeni jest możliwa.

W dotychczasowych pracach ważne było dla nas, by powstający projekt stał się symbolicznym rozszerzeniem doliny Rawy. Chcieliśmy pokazać, że jej najbliższe otoczenie jest zielonym kręgosłupem kampusu, którego żebrami są ulice i place akademickie związane z siedzibami katowickich Uczelni.

Dalszy krok to niezwykle ważny element procesu projektowego – zaangażowanie użytkowników przestrzeni w dyskusję o kierunkach jej rozwoju. Od 12 listopada chcemy wsłuchać się w głosy tych, którzy już teraz odwiedzają to miejsce lub mogą odwiedzać w przyszłości, gdy zmieni ono swoją funkcję i zagospodarowanie. Na terenie kampusu UŚ będziemy spotykać się z przebywającym tam na co dzień ludźmi, by rozmawiać o wizji przemiany terenów nad Rawą oraz budowy Zielonej Strefy Nauki.

Wywiady realizowane od 12 do 17 listopada będą prowadzone przez osoby związane z Metropolitalną Szkołą Prototypowania. Zależy nam na znalezieniu kolejnych impulsów do planowania przekształceń. Chcemy wspólnie z ludźmi korzystającymi z tego obszaru zastanowić się, przez kogo i w jaki sposób ten teren powinien być wykorzystywany, a także co musi się nad Rawą zmienić.

Zebrane informacje zaprezentujemy w formie rekomendacji, które zostaną wykorzystane podczas planowania trwałej zmiany przestrzeni Zielonej Strefy Nauki.

Proces został przygotowany i zrealizowany przez Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Miastem Katowice.

Harmonogram spotkań – prototypowanie

12 listopada

Spacer historyczno-konsultacyjny z udziałem ekspertów – mieszkańcy

11.00–13.00 – spotkanie w auli rektoratu UŚ (ul. Bankowa 12)

14 listopada

Spotkanie „Metropolia, która inspiruje” (aula rektoratu UŚ, ul. Bankowa 12)

10.00–12.00 – Metropolitalna Szkoła Prototypowania

12.00–12.30 – przerwa

12.30–14.00 – spotkanie dot. projektów realizowanych przez GZM

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wybrane projekty realizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Mogą się one stać inspiracją dla studentów m.in. przy szukaniu źródeł informacji koniecznych do nauki lub prac dyplomowych, a także dla pracowników naukowych m.in. w ramach prowadzonych zajęć czy poszukiwaniu inspiracji dla przyszłych prac dyplomowych swoich studentów.

17 listopada

Spacer historyczno-konsultacyjny z udziałem ekspertów – studenci

11.00–13.00 – początek wydarzenia w sali konferencyjnej CINiBA (ul. Bankowa 11a)

Spotkania będą miały charakter otwarty.

return to top