FameLab – konkurs dla młodych naukowców i doktorantów

24.04.2024 - 15:57 aktualizacja 04.06.2024 - 13:54
Redakcja: OO

Serdecznie zapraszamy do obecności podczas finału polskiej edycji konkursu FameLab, podczas którego będzie można zobaczyć wystąpienia najlepszych aspirujących popularyzatorów nauki z całej Polski.

Finał konkursu odbędzie się 4 czerwca o godz. 17:00 w nowoczesnej przestrzeni budynku spinPLACE Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 5 w Katowicach. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców Katowic oraz całego regionu.

FameLab to największy na świecie konkurs w zakresie komunikacji naukowej, który na Uniwersytecie Śląskim zagości po raz pierwszy – jako wydarzenie wpisane w ramy obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Zadaniem finalistów konkursu – doktorantów oraz młodych naukowców z całej Polski – będzie zafascynowanie jurorów oraz publiczności swoją naukową pasją w ciągu trzech minut.

Finaliści konkursu

W półfinałowych zmaganiach udział wzięło 24 uczestników. Decyzją Komisji Konkursowej do finału konkursu zakwalifikowanych zostało 12 z nich:

• mgr Adam Czempik – Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • mgr Aleksandra Dębińska – Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • dr inż. Marcelina Jureczko – Politechnika Śląska,
  • mgr Zuzanna Kamykowska – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  • lek. Alicja Kawalec – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • mgr Daniel Niemiec – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
  • mgr Monika Pieniawska – Instytut Genetyki Człowieka PAN,
  • dr Grant Strachan – Uniwersytet Warszawski,
  • mgr Natalia Szkop – Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • mgr Bartosz Szóstak – Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • mgr Emilie Szwajnoch – Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • mgr Magni Szymaniak-Arnesen – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jurorzy

Finalistów będzie oceniało profesjonalne jury, w skład którego wejdą naukowcy i specjaliści w zakresie komunikacji naukowej:

• dr Bartłomiej Gabryś (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach),
  • prof. dr hab. Zbigniew Nawrat (Śląski Uniwersytet Medyczny),
  • David Price (EUSEA, Science Made Simple UK),
  • dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
  • dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ (Politechnika Śląska).

Nagrody

Dla laureatów finału krajowego przewidujemy nagrody finansowe w wysokości 6000 zł (1. miejsce), 4000 zł (2. miejsce) oraz 2000 zł (3. miejsce). Oprócz tego, zwycięzca polskiej edycji FameLab będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu.

O konkursie

FameLab to największy na świecie konkurs w zakresie komunikacji naukowej (science communication). Ideą Konkursu jest popularyzowanie nauki oraz przedstawianie skomplikowanych zagadnień naukowych w zrozumiały sposób.

Zadanie uczestników polega na przedstawieniu publiczności w ciągu trzech minut wybranego przez siebie tematu naukowego w języku angielskim. Używanie prezentacji multimedialnej jest zakazane – na scenie FameLabu liczy się tylko uczestnik i jego umiejętność zafascynowania publiczności. Wystąpienia oceniane są w zakresie trzech kategorii – treści przemówienia, jasności przekazu oraz charyzmy uczestnika (tzw. zasada 3C – content, clarity, charisma).

Światowy fenomen

FameLab powstał w 2005 roku w brytyjskim Cheltenham jako część tamtejszego festiwalu nauki, jednak szybko podbił serca publiczności na całym świecie.

Lokalne edycje konkursu były organizowane w ponad 30 krajach na wszystkich kontynentach, a na scenach wystąpiło ponad 40 000 uczestników. Obecnie wydarzenie odbywa się m.in. w Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Malezji, Republice Południowej Afryki oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Polsce FameLab był organizowany w latach 2012-2021 przez Fundację British Council we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do polskiej edycji konkursu zgłosiło się przez ten czas łącznie blisko 650 uczestników – wielu z nich stało się znakomitymi popularyzatorami nauki.

Uniwersytet Śląski postanowił kontynuować tę tradycję i przywrócić polską edycję Famelab, zapraszając młodych naukowców i doktorantów do Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024.

grafika promująca konkurs FameLab