Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

FameLab – konkurs dla młodych naukowców i doktorantów

24.04.2024 - 15:57 aktualizacja 24.04.2024 - 15:57
Redakcja: OO

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 Uniwersytet Śląski zorganizuje polską edycję konkursu FameLab, skierowaną do doktorantów oraz młodych naukowców (do 35. roku życia). Nabór zgłoszeń potrwa do 15 maja 2024 r.

3 minuty o pasji

FameLab to największy na świecie konkurs w zakresie komunikacji naukowej (science communication). Ideą Konkursu jest popularyzowanie nauki oraz przedstawianie skomplikowanych zagadnień naukowych w zrozumiały sposób.

Zadanie uczestników polega na przedstawieniu publiczności w ciągu trzech minut wybranego przez siebie tematu naukowego w języku angielskim. Używanie prezentacji multimedialnej jest zakazane – na scenie FameLabu liczy się tylko uczestnik i jego umiejętność zafascynowania publiczności. Wystąpienia oceniane są w zakresie trzech kategorii – treści przemówienia, jasności przekazu oraz charyzmy uczestnika (tzw. zasada 3C – content, clarity, charisma).

Światowy fenomen

FameLab powstał w 2005 roku w brytyjskim Cheltenham jako część tamtejszego festiwalu nauki, jednak szybko podbił serca publiczności na całym świecie.

Lokalne edycje konkursu były organizowane w ponad 30 krajach na wszystkich kontynentach, a na scenach wystąpiło ponad 40 000 uczestników. Obecnie wydarzenie odbywa się m.in. w Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Australii, Malezji, Republice Południowej Afryki oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Polsce FameLab był organizowany w latach 2012-2021 przez Fundację British Council we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do polskiej edycji konkursu zgłosiło się przez ten czas łącznie blisko 650 uczestników – wielu z nich stało się znakomitymi popularyzatorami nauki.

Uniwersytet Śląski postanowił kontynuować tę tradycję i przywrócić polską edycję Famelab, zapraszając młodych naukowców i doktorantów do Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Harmonogram konkursu

Przewidujemy następujące etapy konkursu:

  1. Nadsyłanie zgłoszeń (do 15.05.2024 – online) – osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie wypełniają formularz zgłoszeniowy. Ogłoszenie uczestników zakwalifikowanych do półfinału nastąpi do 17.05.2024.
  2. Półfinał (22.05.2024 – online) – uczestnicy przedstawiają na platformie Zoom trzyminutowe wystąpienia dotyczące wybranego zagadnienia naukowego. Wystąpienia oceniane są przez jury, które wybiera dziesięcioro finalistów konkursu.
  3. Szkolenie Masterclass (3.06.2024 – Katowice) – szkolenie dla finalistów konkursu z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych pod okiem trenerów z Polski i Wielkiej Brytanii.
  4. Finał krajowy (4.06.2024 – Katowice) – finaliści przedstawiają na scenie trzyminutowe wystąpienia dotyczące wybranego zagadnienia naukowego. Wystąpienia oceniane są przez jury, które wybiera laureatów konkursu.
  5. Finał międzynarodowy (listopad 2024 – Cheltenham) – zwycięzca lub zwyciężczyni polskiej edycji konkursu FameLab reprezentuje Polskę w międzynarodowym finale konkursu podczas Cheltenham Science Festival.

Nagrody

Dla laureatów finału krajowego przewidujemy nagrody finansowe w wysokości 2000 zł (1. miejsce), 1500 zł (2. miejsce) oraz 1000 zł (3. miejsce). Oprócz tego, zwycięzca polskiej edycji FameLab będzie reprezentował nasz kraj w międzynarodowym finale w Wielkiej Brytanii.

Nabór uczestników

Konkurs FameLab jest skierowany do młodych naukowców i doktorantów (wiek: 24-35 lat). Wszystkich zainteresowanych zgłoszeniem się do udziału w konkursie prosimy o wypełnienie formularza online.

Nabór zgłoszeń potrwa do 15 maja 2024 r.


W razie pytań prosimy o kontakt mailowy z Piotrem Kaszubą, koordynatorem konkursu: piotr.kaszuba@us.edu.pl.

grafika promująca konkurs FameLab

return to top