HarSval – nowy projekt Centrum Studiów Polarnych

05.03.2024 - 14:18 aktualizacja 05.03.2024 - 14:47
Redakcja: OO
Tagi: badania polarne

Wraz z początkiem marca 2024 roku rozpoczyna się duży predefiniowany projekt bilateralny pt. „HarSval Bilateral initiative aiming at Harmonisation of the Svalbard cooperation”. Projekt został zainicjowany przez Polskie Konsorcjum Polarne. We współpracę zaangażowano 11 partnerów z Polski oraz 14 partnerów z Norwegii. Kierownikiem przedsięwzięcia jest dr Dariusz Ignatiuk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Centrum Studiów Polarnych).

Cele projektu skupiają się na wzmocnieniu stosunków dwustronnych między Norwegią a Polską, rozszerzeniu sieci partnerów oraz zakresu dotychczasowych działań badawczych, a także transfer wiedzy, technologii, doświadczeń i najlepszych praktyk.

W projekcie wyróżnia się cztery główne obszary działań:

• działania mające na celu modernizację i standaryzację systemu monitoringu Svalbardu
    w obszarach priorytetowych dla polskiej i norweskiej społeczności polarnej;
  • działania mające na celu rozwój kompetencji i umiejętności, umiędzynarodowienie oraz zwiększenie widoczności polskiej społeczności polarnej, realizowane we współpracy polsko-norweskiej;
  • działania w obszarze FAIR data i otwartej nauki;
  • działania w zakresie popularyzacji, komunikacji i zarządzania.

Inicjatywa będzie realizowana przez 12 miesięcy w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r., budżet projektu wynosi 1 580 000 €. Finansowanie zagwarantowane jest z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 (www.eeagrants.org).

Szczegółowe informacje o projekcie HarSval można znaleźć na stronie: www.harsval.eu.

skutery śnieżne

mat. Centrum Studiów Polarnych