BENEFITY
WSPARCIE
Pracownicy i pracowniczki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mogą korzystać z bogatej oferty szkoleń. Uczelnia oferuje również pakiet świadczeń socjalnych, w tym dofinansowanie świąteczne, tzw. wczasy pod gruszą czy dodatkowe ubezpieczenie na życie.
Pasjonaci sportu mają do wyboru ponad 50 sekcji w ramach Akademickiego Związku Sportowego, w tym boks, tenis ziemny, kendo, squash, taniec czy pływanie.
Osoby z zagranicy rozpoczynające pracę na UŚ, zapraszamy do odwiedzenia Welcome Pointu – miejsca, w którym otrzymają wszystkie odpowiedzi na pytania związane z zatrudnieniem i pobytem w Polsce.
Warto również dodać, że nasza uczelnia jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Welcome Point dla pracowników i pracowniczek z zagranicy to m.in. inicjatywy pozwalające lepiej poznać region. Na zdjęciu: uczestnicy wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach | fot. archiwum projektu „Come2US”
UŚ TO UCZELNIA DOSTĘPNA, UNIWERSALNA I OTWARTA
KIEROWNICZKA CENTRUM OBSŁUGI STUDENTÓW UŚ
GABRIELA WILCZYŃSKA
fot. archiwum prywatne
Uniwersytet Śląski w Katowicach to uczelnia dostępna, uniwersalna i otwarta. W tych trzech słowach skrywa się nasza troska i dbałość o potrzeby całej wspólnoty akademickiej.
Jednym z aspektów związanych z uwzględnianiem potrzeb jest likwidacja barier architektonicznych i cyfrowych, które osobom z niepełnosprawnościami mogłyby utrudniać podjęcie zatrudnienia czy kształcenia.
Wszystkie uniwersyteckie budynki znajdujące się w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Cieszynie na bieżąco monitorujemy pod kątem dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i jeśli zachodzi taka potrzeba podejmujemy stosowne działania.
Dokładamy także wszelkich starań, by uniwersyteckie strony internetowe były zgodne z aktualnymi wymogami WCAG.
Informacje dotyczące dostępności i dostosowania Uniwersytetu Śląskiego znajdują się w deklaracji dostępności na stronie: https://us.edu.pl/deklaracja-dostepnosci/.
fot. archiwum prywatne
Gabriela Wilczyńska – kierowniczka Centrum Obsługi Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Asystentka Koordynatora projektu „DUO – Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą”. Wcześniej zajmowała się dostosowaniem uniwersytetu i studiów dla osób ze specjalnymi potrzebami.
STREFA SZKOLEŃ
SPECJALISTA | DZIAŁ HR
MAREK DRĄG
fot. archiwum prywatne
Jak być skutecznym i efektywnym w działaniu? Wielu z nas odczuwa stres związany z mnogością zadań i informacji w otoczeniu, poszukuje rozwiązań podnosząc kompetencje specjalistyczne. Czy jednak zmniejsza to poziomu stresu? Receptą, jest inwestycja w rozwój kompetencji miękkich np. radzenia sobie ze stresem, asertywności. Tego typu szkolenia, są realizowane obok szkoleń specjalistycznych w ramach kilku dużych projektów współfinansowanych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, udział w nich jest bezpłatny dla pracowników uniwersytetu. Kluczowym elementem, dla uzyskania rzeczywistych korzyści z udziału w szkoleniu jest przeniesienie doświadczeń z sali szkoleniowej na codzienną praktykę. Ostatni dzień szkolenia jest świetną okazją do zaplanowania zmiany, dla której pierwszy krok możemy wykonać już w kolejnym dniu.
fot. archiwum prywatne
Marek Drąg – praktyk HR, psycholog, trener o wieloletnim doświadczeniu w doradztwie i rozwoju zdolności przywódczych, zarządzaniu relacjami, rozwoju kompetencji miękkich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Organizacji. W Uniwersytecie zajmuje się głównie obszarem szkoleń w Dziale HR.
WELCOME POINT
KOORDYNATORKA PROJEKTU COME2US
AGATA SOŁDROWSKA
fot. archiwum projektu Come2US
Nauka nie ma jednej narodowości. Jest uniwersalna i międzynarodowa. Chcemy, żeby Uniwersytet Śląski także taki był. Na UŚ pracuje coraz większa liczba zagranicznych badaczy, wykładowców i pracowników administracji. Dokładamy wszelkich starań, żeby zapewnić im jak najlepsze warunki pracy i pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Właśnie w tym celu od roku na UŚ działa Welcome Point dla pracowników z zagranicy stworzony w ramach projektu Come2US finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).
W Welcome Point udzielamy zagranicznym pracownikom wsparcia w legalizacji pobytu czy kontaktach z urzędami, staramy się złagodzić szok kulturowy i organizujemy wydarzenia integracyjne. Rozpoczęcie pracy w nowym kraju jest sporym wyzwaniem. My staramy się odpowiedzieć na to wyzwanie razem z przyjeżdżającymi do nas z innych krajów pracownikami.
fot. archiwum projektu Come2US
Agata Sołdrowska – pracuje w Dziale HR, koordynatorka projektu Come2US. Absolwentka filologii angielskiej UŚ – specjalność tłumaczeniowa z językiem niemieckim. Prywatnie entuzjastka języka angielskiego i hiszpańskiego, spacerów po lesie, zwiedzania i poznawania nowych ludzi.
BĄDŹMY AKTYWNI
ZASTĘPCA KIEROWNIKA BIURA WSPÓŁPRACY Z GOSPODARKĄ
JACEK NOWAK
fot. archiwum prywatne
Z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach jestem związany już prawie dziesięć lat, a w 2018 roku dołączyłem do sekcji badmintona AZS UŚ. Mogę szczerze powiedzieć, że nie podejrzewałem wtedy, jak bardzo wymagający jest to sport, a wymaga wytrzymałości, szybkości, refleksu i precyzji. Cały włożony trud odpłaca się jednak niesamowitą satysfakcją z każdego nowego wyuczonego elementu gry, a przede wszystkim z każdego zdobytego na korcie punktu.
Największą wygraną mojej badmintonowej pasji jest grono ludzi, których dzięki tej dyscyplinie poznałem. Czy to w sekcji, czy w AZS-ie, na zawodach regionalnych („amsiach” – Akademickich Mistrzostwach Śląska) czy krajowych („ampach” – Akademickich Mistrzostawach Polski), wszędzie spotykam fantastycznych i sympatycznych entuzjastów „kometki”. To czysta radość grać (i często przegrywać) z osobami dużo młodszymi, ale też dużo starszymi od siebie. Badminton jest dyscypliną, która ma niesamowity potencjał łączenia pokoleń. Warto spróbować samemu!
fot. archiwum prywatne
Jacek Nowak – rocznik 84. Żonaty, ojciec dwóch nastoletnich córek. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Drugą obok badmintona pasją jest uczenie się języków obcych. Największy fan niemieckiej muzyki pop na Uniwersytecie Śląskim.