Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Komunikat dotyczący cyberbezpieczeństwa

22.02.2023 - 11:28 aktualizacja 23.02.2023 - 09:00
Redakcja: AJS

Szanowni Państwo,
w chwili obecnej w Polsce obowiązuje trzeci stopień alarmowy dotyczący cyberbezpieczeństwa – poziom Charlie. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Dzisiejszej nocy nastąpiła próba (odparta przez służby informatyczne) zaatakowania naszych sieci. Wykorzystano do tego pewną aplikację, niekoniecznie powiązaną z terytorium NATO. W związku z tym zostały podjęte działania blokujące incydent, w wyniku czego część członków naszej społeczności akademickiej nie ma obecnie dostępu do poczty elektronicznej.

Bądźmy uważni i wspólnie bezpieczni, także cybernetycznie. Incydenty i ataki będą występować, a w najbliższym czasie przewidujemy ich wzmożenie, ale wspólnymi siłami jesteśmy w stanie się bronić lub przynajmniej minimalizować ryzyko.

Z cybernetycznym pozdrowieniem
Pełnomocnik rektora ds. cyfryzacji Uniwersytetu Śląskiego
dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ

Komunikat Działu Administracji Sieci i Usług Sieciowych

Dział Administracji Sieci i Usług Sieciowych Uniwersytetu Śląskiego (DASiUS) informuje, że aplikacja myMail jest uznana przez nas za niebezpieczną. Doszło do incydentu, który wskazuje, że wektorem przełamania zabezpieczeń była właśnie ta aplikacja. Obecnie serwery pośredniczące w odbieraniu poczty zostały zablokowane. Nie ma możliwości łączenia się z tą usługą z sieci akademickiej.
Konta pocztowe użytkowników, którzy korzystali z aplikacji myMail, zostały zablokowane. W celu odzyskania dostępu prosimy o kontakt z DASiUS.
Zalecamy użytkownikom, którzy kiedykolwiek korzystali z tej aplikacji, aby niezwłocznie usunęli ją, a następnie zmienili hasła do swojej uniwersyteckiej poczty e-mail. W przypadku używania tego samego hasła (lub jego wariantów) do logowania w innych usługach, należy zmienić hasła we wszystkich miejscach.

Dane kontaktowe do DASiUS

Dział Administracji Sieci i Usług Sieciowych UŚ
Katowice, Bankowa 14, pokój 412a
tel. +48 32 359 1768

return to top