Acting in Context by Training the Trainers in Social Empowerment (ACTTE)

12.11.2019 - 12:42, aktualizacja 28.11.2022 - 11:23
Redakcja: AJS
Logo Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

finansowanie: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

wartość projektu:

budżet dla UŚ:

dofinansowanie dla UŚ:

okres realizacji: od 1.10.2019 r. do 30.09.2021 r.

koordynator: dr hab. Katarzyna Borzucka-Sitkiewicz

asystent koordynatorka: dr Katarzyna Kowalczewska-Grabowska

jednostka realizująca ze strony UŚ: Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego

Projekt realizowany jest w konsorcjum składającym się z czterech uczelni i czterech organizacji samorządowych:

1. Uniwersytet Śląski, Polska
  2. Haute Ecole de Bruxelles-Brabant (HE2B), Belgia
  3. ASKORIA – Les Métiers Des Solidarités, Francja
  4. Karel de Grote Hogeschool, Belgia
  5. Apprentis d’Auteuil Foundation, Francja
  6. Salesiani per il Sociale, Federazione SCS/CNOS, Włochy
  7. Fundacion Amigo, Hiszpania
  8. Stowarzyszenie 17-stka Polska

W projekcie zaplanowane są cztery główne zadania, za które odpowiedzialni są partnerzy strategiczni:

1. Realizacja badań w działaniu (Action Research) – Karel de Grote Hogeschool
  2. Treningi DPA dla NGOs i nauczycieli akademickich – Haute Ecole de Bruxelles-Brabant
  3. Opracowanie zestawu materiałów do pracy dydaktycznej i środowiskowej – TOOL BOX – ASKORIA – Les Métiers Des Solidarités
  4. Rozpowszechnienie rezultatów prowadzonych badań – Uniwersytet Śląski

Beneficjentami projektu są pracownicy organizacji pozarządowych pracujący z osobami marginalizowanymi i wykluczonymi społecznie oraz nauczyciele akademiccy edukujący przyszłych pedagogów i pracowników socjalnych. Z wyników prac projektowych skorzystają osoby na co dzień zajmujące się tematyką osób zmarginalizowanych i działaniami zaradczymi w tym zakresie (publikacje naukowe).

Celem projektu jest:

1) opracowanie narzędzi pracy interwencyjnej (tool box) w oparciu o koncepcję Empowerment (nacisk położony jest na zwiększenie kontroli nad własnym życiem, wiary w siebie i w swoje możliwości oraz integracji społecznej u odbiorców działań pomocowych) dla pracowników organizacji pozarządowych (NGOs) pracujących z osobami marginalizowanymi i wykluczonymi społecznie oraz nauczycieli akademickich edukujących przyszłych pedagogów i pracowników socjalnych,

2) kształtowanie kompetencji/umiejętności w zakresie DPA (Developing the Power to Act) u osób biorących udział w szkoleniach (zarówno pracowników NGO, jak i nauczycieli akademickich).

Wyniki prac projektowych zaprezentowane zostaną w trzech anglojęzycznych artykułach naukowych. Zaplanowano również wystąpienia partnerów podczas trzech konferencji naukowych oraz otwarte seminarium podsumowujące wyniki projektu.

Logo Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej