Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

ATMO-ACCESS – supports Trans-National Access to services offered by selected, first-class European atmospheric research facilities

13.09.2024 - 15:35, aktualizacja 13.09.2024 - 15:42
Redakcja: IR
Godło Unii Europejskiej

ATMO-ACCESS supports Trans-National Access to services offered by selected first-class European atmospheric research facilities

Finansowanie: Horyzont 2020, INFRAIA-03-2020

Numer umowy grantowej: 101008004

Wartość projektu: 14 999 947,89 EUR

Dofinansowanie dla UŚ: 40 000,00 EUR

Okres realizacji: 01.04.2023 – 31.03.2025 r.

Kierownik projektu w Uniwersytecie Śląskim: dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ

Jednostka realizująca: Wydział Nauk Przyrodniczych,

ATMO-ACCESS to zorganizowana odpowiedź rozproszonych obiektów badawczych atmosfery na opracowanie pilota nowego modelu działań integrujących. Projekt dostarczy szereg rekomendacji dotyczących ustanowienia kompleksowych i zrównoważonych ram dostępu do rozproszonych atmosferycznych infrastruktur badawczych (RI), zapewniając zintegrowany dostęp do usług, które one świadczą, oraz ich zoptymalizowane wykorzystanie.

ATMO-ACCESS mobilizuje rozległe zasoby w społecznościach atmosferycznych RI, aby zaangażować się w harmonizację procedur dostępu w odniesieniu do polityk, regulacji finansowych i warunków dostępu. Będzie rozwijać i testować innowacyjne sposoby dostępu do obiektów oraz uzupełniające i bardziej zaawansowane usługi, w tym usługi cyfrowe, opracowane w ramach wysiłków między RI.

ATMO-ACCESS otworzy fizyczny i zdalny dostęp do 43 operacyjnych europejskich obiektów badawczych atmosfery, w tym naziemnych stacji obserwacyjnych, komór symulacyjnych, ale także mobilnych obiektów i laboratoriów centralnych, które są podstawowymi elementami rozproszonych RI. Innowacyjne usługi w chmurze między RI, zajmujące się zarządzaniem danymi generowanymi za pośrednictwem dostępu i wykorzystaniem nowych, zintegrowanych produktów danych, ale także wirtualnych narzędzi do szkoleń, są oferowane poprzez wirtualny dostęp do centrów danych RI.

Cała praca w ATMO-ACCESS integruje doświadczenia z poprzednich programów dostępu, dzięki czemu praca jest synergicznie usprawniana i unika się powielania wysiłków.

ATMO-ACCESS będzie stale współpracować z użytkownikami oraz krajowymi i międzynarodowymi interesariuszami, aby proponować optymalne warunki dla spójnego i skutecznego frameworku dostępu, który został wystarczająco przetestowany i jest wspierany przez odpowiednie grupy użytkowników i interesariuszy, aby ustanowić i zapewnić długoterminową stabilność dostępu z europejskim krajobrazem RI.

 

Godło Unii Europejskiej
Godło Unii Europejskiej

return to top