Finansowanie: INTERREG Baltic Sea Region
Wartość projektu: 3 405 609,14 euro
Okres realizacji: od 1.10.2017 do 30.09.2020
Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jednym z partnerów w projekcie BSUIN składanym przez profesora Jana Kisiela z Zakładu Fizyki Jądrowej i jej zastosowań, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii.
Celem projektu jest opracowanie oferty podziemnych laboratoriów (z ang. UL – underground laboratories) Regionu Morza Bałtyckiego (z ang. BSR – Baltic Sea Region), których celem byłoby rozwinięcie możliwości w zakresie transferu technologii wykorzystującego urządzenia i infrastrukturę badawczą.
Aktualnie podziemne laboratoria w poszczególnych regionach Morza Bałtyckiego działają oddzielnie, a ich możliwość oferowania usług dla przedsiębiorstw ogranicza się wyłącznie do poziomu regionalnego lub krajowego. Koncepcja ich usług oraz działania marketingowe są skierowane i ograniczone do użytku naukowego, co jest jednym z czynników ograniczających pełne wykorzystanie ich potencjału w przedsiębiorstwach oraz u innych odbiorców tych usług. Projekt ma na celu rozwój możliwości podziemnych laboratoriów, co wpłynie na: poprawę oferty usług jako zdolności do innowacji oraz stworzy sieć podziemnych laboratoriów Regionu Morza Bałtyckiego
Projekt zakłada współpracę 14 partnerów: 2 z Finlandii, 2 z Szwecji, 2 z Niemiec, 3 z Polski (w tym UŚ),1 z Litwy, 1 z Łotwy , 1 z Estonii, 2 z Rosji oraz 15 organizacji zrzeszonych.
Partnerstwo obejmuje kompleksowo wszystkie główne podziemne laboratoria w regionie Morza Bałtyckiego: Laboratorium Äspö Hard Rock, Oskarshamn w Szwecji, Kopalnia szkoleniowo-doświadczalna Reiche Zeche (Freiberg, Niemcy), Kopalnia Callio Lab w Pyhäsalmi, Pyhäjärvi, (Finlandia), KGHM S.A. Kompania Węglowa,, Polska – działająca wspólnie z KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe (Wrocław) ,Podziemne Laboratorium Instytutu Khlopina, Petersburg, Rosja, Kopalnia marmuru Ruskeala, Karelia, Rosja.