Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Chemia dla Zielonej Gospodarki: Inicjatywa Edukacyjna

05.07.2024 - 07:07, aktualizacja 05.07.2024 - 07:20
Redakcja: iwonaradoszewska

Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji), Priorytet X Fundusze Europejskie na transformację. Działanie 10.25 Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki.

Wartość projektu: 1 679 112,00 PLN.

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 511 200,80 PLN.

Okres realizacji projektu: 01.03.2024 – 30.06.2026 r.

Koordynatorka: dr Katarzyna Kowalska-Szojda, prof. UŚ.

Celem projektu jest wsparcie osób studiujących w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, kadry uczelni oraz osób uczących w szkołach ponadpodstawowych, poprzez dostosowanie kształcenia do potrzeb związanych z zieloną i cyfrową transformacją.

W projekcie zaplanowano następujące zadania:

  1. wsparcie kadry uczelni – kursy i szkolenia podnoszące kompetencje związane z zieloną i cyfrową transformacją.
  2. staże studenckie dla osób studiujących na kierunkach związanych z zieloną i cyfrową gospodarką realizowanych na WNST,
  3. wsparcie uczniów szkół ponadpodstawowych,
  4. zakup środków trwałych w celu doposażenia pracowni laboratoryjnych związanych z zieloną chemią i cyfrową transformacją.

Zadania realizowane będą na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w miastach: Katowice, Sosnowiec, Chorzów.

GRUPA DOCELOWA

Grupę docelową stanowi łącznie 358 osób, w tym:

  1. Kadra dydaktyczna Uczelni – nauczyciele i nauczycielki tj. pracownicy dydaktyczni oraz badawczo-dydaktyczni Uniwersytetu Śląskiego, którzy chcą podnieść swoje kompetencje związane z zieloną i cyfrową transformacją oraz wprowadzić te zagadnienia do modułów prowadzonych zajęć.
  2. Osoby studiujące – studenci i studentki studiujący na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych na kierunkach związanych z zieloną i cyfrową gospodarką, chcący zdobyć dodatkowe, praktyczne doświadczenie.
  3. Uczniowie i uczennice w wieku 15-20 lat uczący się w szkołach ponadpodstawowych lub zamieszkujący w jednym z 7 podregionów (określonym w TPST) w woj. śląskim objętych procesem transformacji, zainteresowanych w szczególności naukami chemicznymi, chcących zdawać maturę z przedmiotów z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych (np. chemia, matematyka, biologia).

EFEKTY PROJEKTU

  1. zdobycie/podniesienie kompetencji uczestników projektu,
  2. zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy,
  3. inicjowanie działań, mających na celu poprawę jakości edukacji w celu zwiększenia świadomości zrównoważonego rozwoju oraz znaczenia nauk ścisłych w rozwoju zielonej i cyfrowej gospodarki,
  4. wzmocnienie potencjału technicznego Uczelni.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć tutaj.

return to top