Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

DEEPWATER-CE – Developing an integrated implementation framework for Managed Aquifer Recharge solutions to facilitate the protection of Central European water resources endangered by climate change and user conflict

18.11.2019 - 13:09, aktualizacja 28.11.2022 - 11:24
Redakcja: AJS
Logo Interreg Central Europe

Finansowanie: Interreg Europa Środkowa

Wartość projektu:  1 771 535,96 euro

Budżet dla UŚ (100%): 238 756,58 euro

Dofinansowanie dla UŚ (85%): 202 943,09 Euro

Okres realizacji: od 1.05.2019 do 30.04.2023

Zmiany klimatyczne w Europie Środkowej zdecydowanie wpływają na ilość i rozkład opadów oraz prowadzą do coraz częściej występujących ekstremalnych zjawisk pogodowych. Krótkotrwałe intensywne opady powodują zagrożenia powodziowe, a długotrwałe okresy bezdeszczowe prowadzą do występowania zjawiska suszy hydrologicznej. Trend zmian klimatycznych wywiera negatywny wpływ na formowanie się zasobów wód podziemnych i prowadzi do ograniczenia ich dostępności. W konsekwencji coraz trudniej będzie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wodę podziemną dla przemysłu, rolnictwa i ludności w aspekcie ilościowym i jakościowym oraz narastać będą konflikty użytkowników dotyczące dostępu do wód.

Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań służących adaptacji do zmian klimatycznych i łagodzeniu ich skutków, poprzez dodatkowe zasilanie wód podziemnych za pomocą technologii Aquifer Storage and Recovery (ASR), a tym samym skutecznie przyczynić się do stabilnego i bezpiecznego zaopatrzenia w wodę w Centralnej Europie (CE) w perspektywie długoterminowej. ASR jest wciąż niewykorzystanym potencjałem dla tego regionu, a rosnące zapotrzebowanie na wodę sprawia, że niezbędnym staje się przeanalizowanie rentowności i skuteczności wykorzystania tej metody dla zapewnienia zrównoważonego wykorzystania zasobów wód podziemnych w naszej części kontynentu.

Głównym celem projektu jest opracowanie dla odpowiedzialnych podmiotów publicznych w zakresie zarządzania środowiskiem, zintegrowanych metod w celu ułatwiania wdrażania rozwiązań ASR i innych metod dodatkowego zasilania wód podziemnych możliwych do adaptacji w Europie Środkowej.

Wypracowane rozwiązania poprawią bezpieczeństwo w dostępie do wody w regionie, a także wpłyną pozytywnie na zrównoważone użytkowanie zasobami wodnymi.

Ponadto opracowana metodologia, propozycja wyznaczenia ram legislacyjnych i przeprowadzone akcje pilotażowe dla różnorodnych scenariuszy klimatycznych i hydrologicznych skutecznie poprawią gotowość i zdolności krajowych służb hydrogeologicznych, organów gospodarki wodnej w Europie Środkowej do stosowania metody ASR w celu złagodzenia przewidywanych niekorzystnych skutków zmian klimatu dla zasobów wodnych oraz łagodzenia potencjalnych konfliktów użytkowników związanych z zasobami wodnymi  i gruntami.

Logo Interreg Central Europe

return to top