Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

jUŚt transition – Potencjał Uniwersytetu Śląskiego podstawą Sprawiedliwej Transformacji regionu

05.06.2024 - 10:10, aktualizacja 05.06.2024 - 10:10
Redakcja: iwonaradoszewska

Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji), Priorytet X Fundusze Europejskie na transformację. Działanie 10.25 Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki.

Wartość projektu: 16 761 209,74 PLN.

Dofinansowanie ze środków europejskich: 15 085 088,77 PLN.

Budżet krajowy: 1 676 120,97 PLN

Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 30.06.2026 r.

Koordynator Projektu: prof. dr hab. Michał Baczyński

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na rzecz efektywnego wsparcia sprawiedliwej transformacji oraz przyszłych kadr regionu, co zostanie osiągnięte dzięki wdrożeniu działań wpływających na rozwój instytucjonalny uczelni oraz poprzez udzielenie wsparcia indywidualnego osobom stanowiącym społeczność akademicką. Rozwój instytucjonalny obejmuje wzmocnienie potencjału kadrowego oraz infrastrukturalnego Biura Karier, Szkół Doktorskich oraz Wydziałów UŚ powiązanych z procesem zmian z kierunkami zielonej i cyfrowej gospodarki.

Wsparcie indywidualne udzielane jest studentom/-tkom, nauczycielom/-lkom akademickim, doktorantom/-tkom oraz przedstawicielom/-lkom otoczenia społeczno-gospodarczego. Dzięki projektowi uczelnia będzie miała możliwość kreowania i rozwoju nowych kierunków przemysłu jak np. sztuczna inteligencja, VR, cyberbezpieczeństwo, zielona chemia i energetyka, biotechnologia i ochrona środowiska.

Projekt realizowany jest na obszarze min. jednego z podregionów woj. śląskiego: katowicki, sosnowiecki, tyski, bytomski, gliwicki, rybnicki, bielski.

W projekcie zaplanowano następujące zadania skierowane do doktorantów:

Zadanie 6: Kompleksowe wsparcie kadr naukowych i doktorantów – Szkoła Doktorska UŚ i Międzynarodowa Środowiskowa Szkoła Doktorska przy Centrum Studiów Polarnych

Dofinansowanie działań badawczych w kraju i za granicą, udział w konferencjach czy też wsparcie działalności publikacyjnej doktorantów, które pozwoli na budowanie kadry specjalistów odpowiadających za wyznaczanie kierunków rozwoju regionu w odpowiedzi na wyzwania przeprowadzanej transformacji, jak i na potencjalną kadrę dydaktyczną uczelni kształcącą przyszłe kadry regionu.

Zadanie 8: Start ups Mill

Realizacja spotkań tematycznych Start ups Mill przyczyni się m.in. do podniesienia poziomu wiedzy i promocji w zakresie przedsiębiorczości (m.in. z użyciem nowatorskich metod typu karty do gry), procesu ochrony własności intelektualnej, wsparcia współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi, a przedsiębiorcami – tym samym przyczyni się do osiągnięcia celu projektu, tj. wzmocnienie potencjału Uniwersytetu Śląskiego. 

Start ups Mill to spotkania tematyczne w formule hybrydowej – Mentor Club, mające na celu:

  • rozwój kadr naukowych, doktorantów, studentów,
  • wsparcie współpracy między jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami w zakresie innowacji i transferu technologii,
  • promocję idei przedsiębiorczości akademickiej Uniwersytetu Śląskiego,
  • podniesienie atrakcyjności Uniwersytetu Śląskiego.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć tutaj.

return to top