Uniwersytet Śląski pozyskał dofinansowanie w ramach projektu „Lektura jest dobra na wszystko”.
Program: Promocja języka polskiego 2024 NAWA
Dofinansowanie dla UŚ: 141 870,74 PLN.
Planowany okres realizacji projektu: 01.12.2024 – 30.11.2025 r.
Kierownik projektu w Uniwersytecie Śląskim: dr Anna Gawryś-Mazurkiewicz, dr Tomasz Gęsina
Jednostka realizująca projekt: Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Partnerzy
- Hankuk University of Foreign Studies,
- Università degli Studi di Napoli L’Orientale.
Cel projektu
Projekt ma na celu podniesienie jakości kształcenia literackiego i językowego w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, promowanie znajomości polskiej literatury różnych epok (począwszy od średniowiecza do współczesności) wśród szerokiej grupy zagranicznych odbiorczyń i odbiorców, wzmocnienie świadomości kulturowej wśród nich oraz stworzenie bezpłatnych materiałów edukacyjnych. wysokiej jakości.
Założenia projektu
W ramach projektu zakłada się realizację:
- warsztatów dla studentów uczestniczących po stronie Beneficjenta oraz partnerów, w ramach których przewiduje się udział 60 osób, w tym 20 z Seulu, 20 z Neapolu, 20 z Katowic. Celem tych warsztatów będzie zebranie sugestii studentek i studentów dotyczących dostosowania materiałów dydaktycznych do ich potrzeb. Warsztaty będą stanowiły fundament dla kolejnego etapu projektu, jakim jest stworzenie podręcznika do nauki historii literatury polskiej oraz pozostałych publikacji dydaktycznych. Przewiduje się 60 h warsztatów (20 h w Seulu, 20 h w Neapolu, 20 h w Katowicach);
- wydania trzech publikacji – podręcznika do nauki historii literatury polskiej oraz dwóch publikacji dydaktycznych (jednej wykorzystującej potencjał literatury regionalnej pisanej w języku polskim, drugiej dotyczącej tekstu prozatorskiego z XX w.), wydanych w ramach popularnych serii Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Wszystkie te publikacje będą służyły kształceniu literacko-językowemu oraz zostaną udostępnione w darmowej wersji cyfrowej. Ich odbiorczyniami i odbiorcami będą uczący się języka polskiego jako obcego, którzy pochodzą zarówno z europejskiego, jak i pozaeuropejskiego kręgu kulturowego.