Finansowanie:
Program Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Priorytet FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację”
Działanie FESL.10.13 „Infrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji”
Wartość projektu: 25 657 262,55 PLN
Dofinansowanie projektu: 21 808 673,17 PLN
Okres realizacji projektu: 19.02.2024 do 30.06.2027 r.
Koordynatorka Projektu: dr Lubomira Trojan
Zastępca Koordynatorki Projektu: mgr inż. Wioletta Beczek
Cel projektu:
Projekt ma na celu dostosowanie infrastruktury kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie do aktualnych potrzeb rynku pracy, wyzwań w zakresie transformacji cyfrowej i transformacji w kierunku zielonej gospodarki oraz inteligentnych specjalizacji regionu.
Założenie to zostanie zrealizowane poprzez inwestycję ukierunkowaną na przebudowę i remont pomieszczeń wraz z zapewnieniem wyposażenia budynku auli przy ul. Paderewskiego w Cieszynie.
Realizacja celu głównego przyczyni się do osiągnięcia celów szczegółowych tj.:
- rozwój kompetencji i umiejętności studentów w zakresie praktycznego wykorzystania umiejętności dotyczących branż kreatywnych,
- włączenie przedsiębiorców i działaczy w dotychczasowy program kształcenia,
- stworzenie przestrzeni do swobodnej twórczości i wymiany wiedzy,
- zwiększenie wiedzy z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym z zakresu nowoczesnych technologii oraz komunikacji i ochrony danych,
- zwiększenie zdolności do aktywnej pracy z danymi, w tym przetwarzania i analizy danych, rozumienia danych wizualnych i podejmowania decyzji,
- zwiększenie poziomu technicznego know-how, w tym wiedzy o technologiach, działaniach i procesach produkcyjnych, obsługi maszyn,
- zwiększenie poziomu umiejętności osobowych, w tym m.in. zdolności do adaptacji w miejscu pracy i gotowości do zmian, umiejętności podejmowania decyzji, kompetencji komunikacyjnych, pracy w zespole, zdolności do zmiany decyzji pod wpływem doświadczeń i wiedzy.
W projekcie zaplanowano następujące zadania:
Zakres projektu obejmuje utworzenie SPIN-ART – Centrum Edukacji Artystycznej i Kulturalnej UŚ poprzez realizację zaplanowanych w projekcie działań tj.:
- Dokumentacja projektowa.
- Roboty budowlane i instalacyjne.
- Wydatki na dostępność.
- Wyposażenie.
- Wydatki związane z EZŁ i GOZ.
Efekty projektu:
Uruchomienie SPIN-ART – Centrum Edukacji Artystycznej i Kulturalnej UŚ, które będzie miało wpływ na życie mieszkańców regionu za sprawą stworzenia warunków do rozwoju społeczeństwa o wysokich kwalifikacjach zawodowych poszukiwanych na rynku pracy. Interdyscyplinarne podejście do edukacji pozwala bowiem na lepsze przygotowanie absolwentów do pracy w złożonych i dynamicznie zmieniających się środowiskach zawodowych.
Wysokiej klasy infrastruktura dydaktyczna przyciągnie do regionu wybitnych pracowników naukowo-dydaktycznych ze świata, a wzrost poziomu kształcenia zatrzyma najzdolniejszą młodzież w naszym województwie – długofalowym efektem projektu będzie zapobieganiu migracji mieszkańców i przyczynienie się do wzrostu atrakcyjności regionu.
#FunduszeUE
#Fundusze Europejskie