Testowanie i wdrażanie nowoczesnych metod zapobiegania i przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych w dobie zmian klimatycznych

08.08.2024 - 08:03, aktualizacja 08.08.2024 - 10:42
Redakcja: IR

Program: Interreg Polska Słowacja 2021-2027 Priorytet 1 – Przyjazne naturze i bezpieczne Pogranicze

Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Okres realizacji: 01.04.2024 – 31.03.2026 r.

Wartość projektu: 656 214,83 EUR.

Dofinansowanie projektu: 524 970,41 EUR

Partner projektu: Žilinská univerzita v Žiline

Koordynator: prof. dr hab. Ireneusz Malik

Cel projektu:

Celem projektu jest upowszechnienie, testowanie i wdrażanie w obszarze wsparcia nowoczesnych metod zapobiegania i przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych w dobie zmian klimatycznych. Realizacja projektu ma na celu ograniczyć straty materialne oraz liczbę osób dotkniętych klęskami żywiołowymi. Na obszarze wsparcia przeprowadzone zostaną 62 testy (31 na Słowacji i 31 w Polsce) zastosowania nowoczesnych metod zapobiegania skutkom osuwisk, powodzi i katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza i wody.

Zadania w projekcie:

1. Działania edukacyjno-promocyjne (szkolenia oraz konferencja końcowa).
  2. Zakupy sprzętu projektowego do analiz terenowych i laboratoryjnych.
  3. Analiza standardowych i nowoczesnych metod przeciwdziałania klęskom żywiołowym w obszarze wsparcia.
  4. Opracowanie instrukcji, materiałów szkoleniowych oraz mapy do wdrażania nowoczesnych metod zapobiegania i przeciwdziałania skutkom osuwania, powodziom oraz zanieczyszczeniu powietrza w obszarze wsparcia.
  5. Testowanie i wdrażanie nowoczesnych metod zapobiegania i przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych w obszarze wsparcia.
  6. Komunikacja w projekcie (strona internetowa, materiały promocyjne).

Efekt projektu:

W ramach realizacji projektu, obok testów środowiskowych i instrukcji zastosowania nowoczesnych metod zostanie także opracowana mapa stref obszaru wsparcia szczególnie niebezpiecznych (narażonych na osuwanie, powodzie i zanieczyszczenia), gdzie mogą być zastosowane nowoczesne metody. Powstaną także prezentacje demonstrujące, w jaki sposób należy wykonywać analizy zagrożenia klęskami żywiołowymi.