Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery (ULKA) – etap IV

22.04.2021 - 13:00, aktualizacja 21.01.2022 - 12:17
Redakcja: ERC
Logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Tytuł zadania: „Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery (ULKA) – etap IV”

Wartość projektu: 1 007 820,36 zł

Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach: 298 821,30 zł

Okres realizacji: od 01.05.2020 r.  do 15.11.2020 r.

Celem zadania było doposażenie w nowoczesną aparaturę Napowietrznego Mobilnego Laboratorium (NML) oraz doposażenie laboratoriów stacjonarnych w Aparaturę do Badań Zanieczyszczeń Atmosfery (ABZA), wykorzystujących wysoko specjalistyczną aparaturę do badań zanieczyszczenia powietrza.

Doposażenie NML w aparaturę umożliwia nauczenie studentów posługiwania się nowoczesną aparaturą. Jej zastosowanie przez studentów pozwala na uzyskiwanie wyników z pomiarów, które pomoże we wskazaniu źródeł wpływających na jakość powietrza w naszej aglomeracji. Kształcenie młodzieży z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury wpływa na poprawę świadomości społecznej oraz przyczynia się do zrozumienia potrzeby prowadzenia działań zmierzających do ochrony powietrza oraz umiejętnego korzystania z tego komponentu środowiska.

Balon badawczy Uniwersytetu Śląskiego
Balon badawczy Uniwersytetu Śląskiego, fot. Julia Agnieszka Szymala