22.04.2021 - 13:03, aktualizacja 22.04.2021 - 13:03
Redakcja: ERC
Logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Tytuł zadania: „Zakup suszarki w punkcie krytycznym (CPD) jako wzmocnienie potencjału badawczo-dydaktycznego laboratorium skaningowej mikroskopii elektronowej”

Wartość projektu: 132 840,00 zł

Dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w Katowicach: 65 755,80 zł

Okres realizacji: od 15.05.2020 r.  do 15.11.2020 r.

W ramach zadania zakupiono suszarkę w punkcie krytycznym (CPD), która jest urządzeniem zautomatyzowanym, wykorzystywanym do przygotowywania próbek zawierających wodę, w szczególności biologicznych, na potrzeby obrazowania za pomocą skaningowej mikroskopii elektronowej. Zakup suszarki CPD niewątpliwie wzmocnił potencjał dydaktyczny Instytutu Biologii Biotechnologii i Ochrony Środowiska oraz wspiera starania studentów i pracowników w działaniach ukierunkowanych na utylitarne wykorzystanie potencjału Instytutowej Pracowni Mikroskopii w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ponadto sprzęt ten znacznie poszerzył zakres możliwości dydaktycznych i badawczych nad morfologią, ultrastrukturą i bioróżnorodnością organizmów żywych. Umożliwia również prowadzenie badań środowiskowych nad reakcją mikroorganizmów, roślin i zwierząt na zanieczyszczenia obecne w środowisku – w szczególności pojawiające się zanieczyszczenia nanomateriałami.