Za nami pierwsze badania i pomiary zbiorników wodnych i ich otoczenia połączone z warsztatami będące częścią projektu „Responsible water recreation (REC)” realizowanego metodą citizen science. Nie ustajemy w działaniach i zapraszamy na kolejny naukowo-rekreacyjny dzień!
Spotkanie odbędzie się w piątek 9 sierpnia na plaży Morawa w Katowicach-Szopienicach przy ul. Sosnowieckiej (dokładna lokalizacja). Ponownie będziemy prowadzić badania jakości wody i stanu powietrza oraz ocenę gruntu (w tym piasku plażowego) przy użyciu specjalistycznej aparatury. Z kolei najmłodsi (ale nie tylko!) będą tworzyć wyklejanki z wykorzystaniem naturalnych minerałów, a także przesiewać piasek plażowy w poszukiwaniu drobinek minerałów w kolorze złota.
Przedstawiamy harmonogram wydarzenia:
- 11.00–13.00 – rozpoczęcie warsztatów edukacyjnych: wyklejanki „łódeczki na wodzie” (prowadzenie: prof. Iwona Jelonek + zespół);
- 12.00–13.00 – badania doświadczalne: bieżące pomiary jakości powietrza w obrębie miejsc do wypoczynku i rekreacji (prowadzenie: dr Zbigniew Jelonek);
- 13.00–14.00 – badania doświadczalne: identyfikacja parametrów wody (prowadzenie: prof. Dominika Dąbrowska);
- 14.00–15.00 – badania doświadczalne: pomiary georadarowe plaży (prowadzenie: mgr Dmytro Khomenko);
- 15.00–16.00 – warsztaty terenowe: płukanie piasku plażowego w poszukiwaniu skarbów (prowadzenie: prof. Iwona Jelonek, mgr inż. Patrycja Skoneczna);
- 16.30 – zakończenie warsztatów.
Podziel się swoją opinią!
Podobnie jak przy pierwszej odsłonie badań, pomiarów i warsztatów, przez cały czas trwania wydarzenia prowadzone będą ankiety, których celem jest ocena jakości i dostępności usług turystycznych na kąpielisku Morawa. Pozyskane informacje m.in. na temat jakości plaży oraz dostępu do pozostałej infrastruktury posłużą jako opinia, jak przygotowane jest kąpielisko do sezonu letniego. Organizatorom zależy również na zebraniu informacji, jak często odwiedzane są kąpieliska niestrzeżone na terenie województwa śląskiego.
Osoby uczestniczące w ankiecie mają zapewnioną pełną anonimowość i poufność. Zebrane dane będą używane wyłącznie do celów badawczych. Wypełnienie ankiety zajmie ok. dwóch minut. Kwestionariusz dostępny jest również w wersji online.
Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu warsztatowo-badawczym, które odbędzie się 16 sierpnia, a także śledzenia postępów w projekcie! O pierwszej odsłonie wydarzenia przeczytacie pod linkiem.
Więcej informacji o działaniach realizowanych metodą citizen science na Śląsku wokół zagadnień związanych z wodą można znaleźć na stronie Uniwersytetu Śląskiego.