Mediacje w konfliktach
Rzecznik praw studenta i doktoranta (RPSiD) może:
- na życzenie studenta lub doktoranta przeprowadzić mediację pomiędzy nim a nauczycielem akademickim,
- a także przeprowadzić mediację w wypadku sporu pomiędzy studentami i/lub sporu pomiędzy doktorantami.
Mediacja to metoda rozwiązywania sporów zakładająca zgodę wszystkich stron na jej podjęcie: uczestnicy mediacji mają wpływ na jej rozpoczęcie, jej przebieg i jej wynik.
Jeżeli potrzebujesz mediacji, napisz o tym w wiadomości e-mail do RPSiD. Jeżeli mediacja okaże się niemożliwa, Rzecznik przeanalizuje sprawę i w miarę możliwości wskaże Ci inne ścieżki rozwiązania Twojego problemu.
W ramach mediacji omawia się różne możliwości wyjścia ze sporu. Sam proces mediacji może również pomóc stronom inaczej spojrzeć na wcześniejsze, negatywne doświadczenia – mediacja pozwala bowiem obu stronom dostrzec wzajemne potrzeby i interesy. Stanowi zaproszenie do merytorycznej rozmowy ku zneutralizowaniu problemu.
- Kiedy stronom zależy na dalszej współpracy po zakończeniu sporu lub wciąż będą one funkcjonowały w jednej przestrzeni;
- Kiedy konflikt jest w jednej z faz początkowych, a strony nie podjęły jeszcze istotnych działań w celu realizacji swoich opozycyjnych interesów;
- Kiedy stronom zależy na tym, aby ich perspektywa została zrozumiana. Kiedy strony oczekują zmiany postaw i zachowań;
- Kiedy brakuje twardych narzędzi, które można by wykorzystać. Czasem dotyczy to braku skutecznych narzędzi prawnych;
- Kiedy w sporze ważną rolę odgrywają kwestie międzykulturowe, światopoglądowe.
Celem mediacji nie jest wydanie decyzji czy ustalenie, kto ma rację w sporze. Celem jest wypracowanie wiążącego rozwiązania, akceptowalnego dla każdej ze stron, które pozwoli ustabilizować dotychczasową sytuację i dalej funkcjonować we wspólnocie Uniwersytetu.