Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość…”

14.02.2022 - 14:31, aktualizacja 14.02.2022 - 15:44
Redakcja: K.S

10 lutego 2022 roku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość…” zorganizowana przez Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prezydent Katowic dr Marcin Krupa oraz przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Tematyka konferencji opierała się na założeniach, które opisano jako 3 razy „i”: ideas, inhabitants, institutions. W swojej treści konferencja obejmowała:

• metropolie w ujęciu teoretycznym: pojęcia, koncepcje, teorie, perspektywy na przyszłość,
  • metropolie jako złożone systemy społeczne: praktyki, działania (oddolne), partycypacja, innowacje społeczne,
  • metropolie w ujęciu instytucjonalnym: regulacje, kompetencje, zarządzanie, polityki.

Wśród ekspertów z zagranicy udział wzięli:

• prof. Mariona Tomàs Fornés (Barcelona, Hiszpania),
  • prof. Eric Champagne (Ottawa, Kanada),
  • prof. Christophe Chabrot (Lyon, Francja).