Nauczyciele – Nauczycielom | Spotkanie w formule open space

25.03.2024 - 08:16, aktualizacja 26.03.2024 - 14:18
Redakcja: OO

18 marca 2024 roku odbyło się spotkanie nauczycieli i nauczycielek akademickich i szkolnych związanych z edukacją na różnych jej etapach w ramach programu Nauczyciele – Nauczycielom. Program jest jednym z pasm Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W wydarzeniu wzięło udział prawie 80 osób. Prowadzone dyskusje koncentrowały się wokół najważniejszych dla środowiska nauczycieli szkolnych i akademickich zagadnień, w tym:

• istoty i nowych zakresów współpracy między szkołami i uczelnią,
  • aktualnych wyzwań związanych z organizacją i realizacją procesu kształcenia na wszystkich etapach edukacyjnych i w różnych środowiskach oświatowych,
  • obecności nauczycieli i nauczycielek w procesach i obszarach decyzyjnych, w tym ich ról i zadań w politykach oświatowych,
  • współpracy w zakresie tworzenia i realizacji programów kształcenia nauczycielskiego,
  • problematyki dbałości o kondycję psychofizyczną nauczycieli i nauczycielek szkolnych oraz akademickich,
  • form obecności oraz zakresów odpowiedzialności specjalistów i specjalistek (spoza praktyki związanej bezpośrednio z nauczaniem) w szkołach, uczelniach i innych placówkach oświatowych.

Efektem spotkania jest zestaw rekomendacji, które posłużą do stworzenia sześciu akademii opartych na ścieżkach tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:

• klimat i środowisko,
  • przemysły przyszłości,
  • zdrowie i jakość życia,
  • innowacje społeczne,
  • dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,
  • kreacja i krytyka.