| Autorkami tekstu są kuratorki Tygodnia Głosu |
Odbywający się w dniach 22–28 lipca 2024 roku Tydzień Głosu był 29. tygodniem w Europejskim Mieście Nauki. Kuratorkami były: dr Ewa Biłas-Pleszak, prof. UŚ; dr hab. Katarzyna Węsierska, prof. UŚ i dr hab. Katarzyna Wyrwas, prof. UŚ. Podczas Tygodnia Głosu odbyły się 23 wydarzenia, w których osobiście i zdalnie dzięki transmisji na YouTube wzięło udział 1590 osób.
Gośćmi Tygodnia Głosu byli naukowcy zajmujący się zagadnieniami logopedycznymi, logopedzi praktycy, językoznawcy, a także artyści, dla których głos jest podstawowym narzędziem pracy. Wśród nich znalazły się takie wybitne osobistości, jak: prof. dr hab. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, prof. Mary Weidner, prof. Natalia Babych, dr hab. Dagmara Niedziela, dr Hana Laciková, dr Agnieszka Płusajska-Otto, dr Susanne Cook, dr Robert Dorczak, dr Monika Pakura, dr Monika Kaźmierczak, dr Alicja Kabała, Aleksandra Boroń, Joeri van Ormondt, Katarzyna Ploch, Justyna Solecka-Głodek, Joanna Szymczakowska, Filip Werstler. Goście przybyli do Katowic z różnych rejonów Polski oraz z zagranicy: z USA, Kanady, Francji, Holandii, Ukrainy, Kazachstanu i Słowacji. Na zaproszenie organizatorów odpowiedział również Jurek Owsiak, który przygotował film z przesłaniem skierowanym specjalnie do dzieci i młodzieży z jąkaniem – uczestników jednego z wydarzeń Tygodnia Głosu.
Podczas Tygodnia Głosu zainicjowano kampanię społeczną pt. GŁOŚniej o życzliwości, której głównym celem jest promowanie życzliwość w komunikacji międzyludzkiej. Przygotowano wiele spotkań i warsztatów dla zróżnicowanej wiekowo i społecznie publiczności, w tym: warsztaty Design Thinking na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy logopedy; warsztaty na temat dbałości o narząd głosu, twardości psychicznej, skutecznej komunikacji; spotkania przedstawicieli różnych pokoleń (matek i córek, studentów i seniorów); warsztaty jogi dla głosu, a także ogólnodostępne, bezpłatne konsultacje logopedyczne w centrum Katowic i Żywą Bibliotekę pozwalającą na spotkanie i rozmowę z osobami narażonymi na stygmatyzację i postrzeganie ich przez pryzmat negatywnych stereotypów. Zorganizowano pokazy filmów na temat jąkania oraz panel dyskusyjny z udziałem polskich i zagranicznych logopedów i aktywistów samopomocy dla osób z jąkaniem i giełkotem, a także sesje nagraniowe do multimedialnego Archiwum Defaworyzowanych.
Najważniejsze wydarzenie było przeznaczone do dzieci i młodzieży z jąkaniem – była to pierwsza polska edycja Camp Dream. Speak. Live (DSL). Camp DSL to nowoczesne, holistyczne i oparte na dowodach podejście do terapii jąkania dzieci w wieku szkolnym, które zostało opracowane na Uniwersytecie Teksasu w Austin. Innowacyjność tej afirmacyjnej terapii jąkania polega na założeniu, że skuteczna komunikacja nie jest zdefiniowana ani ograniczona przez płynność mówienia. Uczestnicy Camp DSL, wspierani przez terapeutów, studentów i wolontariuszy, uczyli się dzielenia swoimi doświadczeniami związanymi z jąkaniem, rozwijali odporność psychiczną potrzebną do radzenia sobie z trudnościami oraz stawali się ekspertami w dziedzinie jąkania i komunikacji. Dzięki temu mogli już podczas tego pięciodniowego programu „marzyć, mówić i żyć pełnią życia” (Dream. Speak. Live®). Dzieci z jąkaniem z całej Polski uczestniczące podczas Tygodnia Głosu w Camp DSL Poland na UŚ udzielały wywiadów dla radia i telewizji, nagrały audycję w studio nagraniowym UŚ i każdego dnia stawały przed mikrofonem, by edukować innych o jąkaniu. W tym samym czasie organizatorzy zadbali także o zapewnienie różnorodnych zajęć rodzicom dzieci z jąkaniem, którzy mieli okazję spotykać się z wyjątkowymi gośćmi, m. in. ze specjalistami i liderami ruchu samopomocy dla osób z jąkaniem z Polski, Francji, Kanady i Holandii.
W organizację wszystkich wydarzeń Tygodnia Głosu zaangażowani byli studenci logopedii, nie tylko z Uniwersytetu Śląskiego (członkowie Koła Naukowego Młodych Logopedów UŚ), ale także z różnych polskich ośrodków akademickich, którzy brali udział w Letniej Studenckiej Szkole Logopedów Uniwersytetu Śląskiego.
Założeniem Tygodnia Głosu było wywarcie pozytywnego wpływu społecznego, który obejmować miał poprawę komfortu komunikacyjnego i jakości życia osób z jąkaniem (dzieci i młodzieży oraz ich rodzin), uświadomienie społeczeństwa na temat życia osób wykluczanych i obarczanych stereotypowym postrzeganiem, defaworyzowanych i promowanie postawy życzliwości w komunikacji międzyludzkiej.
Powiązane treści
- Strona Tygodnia Głosu w Mieście Nauki
- „Osób jąkających się nie trzeba «naprawiać» ani leczyć” – artykuł o badaniach śląskich naukowców
- Jurek Owsiak dla CAMP DREAM. SPEAK. LIVE.
- Wykład „Głośniej o życzliwości” (YouTube)
- Wydarzenie Dream. Speak. Live Poland (YouTube)
- Dyskusja „Jąkanie i giełkot – wszyscy mają głos!” (YouTube)