| prof. dr hab. Grzegorz Hańderek |
Tydzień Rysunku w Mieście Nauki bazował na serii wydarzeń, które skupione były na rysunku jako medium, jako technice lub dla których rysunek pozostaje inspiracją.
W programie znalazły się między innymi warsztaty dla dzieci (w Pałacu Młodzieży oraz w Kato Science Corner x Metrolab), wspólne warsztaty dla dzieci i osób dorosłych (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), a także Ucholokacja – czterodniowe warsztaty w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Ponadto, uczestnicy mogli wziąć udział w wystawach i wykładach w Galerii Rondo Sztuki, budynku ASP w Katowicach i galerii Szałfynster w Katowicach.
We wszystkich 15 aktywnościach odbywających się w ramach Tygodnia Rysunku uczestniczyło blisko 640 odbiorców.
Część wydarzeń miała specjalny charakter i nie była ogólnodostępna. W takiej formie zorganizowano warsztaty z dziećmi przebywającymi w Oddziale Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu oraz w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Efektem warsztatów było stworzenie projektu muralu, który wiosną zobaczymy na jednej z katowickich ścian w przestrzeni miasta.
Zamknięty charakter miały też warsztaty z częstochowskimi seniorami. Uczestnicy obserwowali światło, budowali autoportrety, podświetlali i wykorzystywali transparentne struktury do tworzenia rysunkowych obiektów, które mogą się stać laurkami dedykowanymi samemu sobie.
– Rysunek może być szkicem, notatką, zapisem pierwszej myśli, projektem. Można powiedzieć, że rysunek to stan umysłu. Towarzyszy nam od początku naszego życia, niezależnie czy ktoś wykorzystuje go profesjonalnie, czy tworząc mechaniczne wzory podczas nudnej rozmowy telefonicznej. Jednak rysunek, to nie tylko ekspresja wizualna. Ekwiwalent rysunku można znaleźć w rejestrach audialnych i działaniach performatywnych. To również narzędzie wykorzystywane w terapii. W czasie Tygodnia Rysunku w Mieście Nauki potraktowaliśmy rysunek jako źródło, z którym wszyscy mamy do czynienia od samego początku – informuje prof. Grzegorz Hańderek, jeden z kuratorów Tygodnia Rysunku.
Na Akademii Sztuk Pięknych podjęto temat rysunku jako zmieniającego się medium. Wątek ten poruszono podczas licznych spotkań, konferencji i wystaw organizowanych w trybie triennale, podczas Międzynarodowego Triennale Rysunku Studenckiego (MTRS), którego IV odsłona rozpoczęła się na przełomie roku 2023/2024 i wciąż trwa. Do udziału w tych aktywnościach (podczas każdej edycji) zapraszani są artyści i artystki, których domeną jest rysunek lub korespondujące z nim dziedziny. Za każdym razem MTRS zyskuje nową widownię, nowych twórców, odnajduje nową jakość, tak naukową, jak i artystyczną w poruszanym obszarze, a także ukazuje wielki potencjał drzemiący w medium, jakim jest rysunek.
Uczestnicy Tygodnia Rysunku mogli spotkać m.in. Monikę Grzymalę – współczesną rzeźbiarkę i rysowniczkę, autorkę instalacji skupionych głównie na medium rysunku, a także wykładowczynię i profesorkę wizytującą w University of Arts HBK Braunschweig Germany (2005–2007 i 2012–2013) oraz w University of Applied Arts Vienna Austria (2013–2014).
Rysunek jest przedmiotem studiów artystów związanych z ASP w Katowicach, w tym: prof. dr. hab. Janusza Karbowniczka oraz prof. dr hab. Jolanty Jastrząb. Rysunkiem zajmują się też pracownicy Katedry Intermediów i Scenografii, w tym w szczególności ci w funkcjonującychw katedrze pracowniach: Pracowni działań multigraficznych, Pracowni intermediów i technik cyfrowych czy Pracowni interpretacji literatury. Działalność artystyczną i badawczą prowadzi w nich m.in. prof. Grzegorz Hańderek.
Powiązane treści
- Strona Tygodnia Rysunku w Mieście Nauki
- „O jednym z pierwszych i naturalnych sposobów wyrażania myśli” – artykuł o badaniach śląskich naukowców
- Podcast z organizatorami Tygodnia Rysunku (Spotify)