Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Skarbów w Mieście Nauki

16.01.2024 - 19:42, aktualizacja 06.02.2024 - 12:54
Redakcja: wc-a

Tydzień Skarbów – tajemniczy świat minerałów, skamieniałości i meteorytów!

Za nami Tydzień Skarbów, drugi z 50 tygodni w Mieście Nauki organizowanych w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024! Z tej okazji Politechnika Śląska przygotowała szereg atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku, od przedszkolaka po seniora. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach, pokazach i wykładach. Imprezę zwieńczyła Giełda minerałów, skał i skamieniałości.

Tydzień Skarbów odbywał się od 8 do 14 stycznia w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu oraz online. Kuratorkami wydarzenia były: mgr inż. Ewa Głuszek i prof. dr hab. inż. Małgorzata Labus z Politechniki Śląskiej.

– W organizację Tygodnia Skarbów zaangażowane były osoby związane z Wydziałem Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej. Dlatego przy tworzeniu programu skupiliśmy się na skarbach ziemi – skamieniałościach, kamieniach szlachetnych, rudach metali używanych w nowoczesnych technologiach, aż po kosmiczne obiekty, z których być może w niedalekiej przyszłości będziemy eksploatować niezbędne dla nas surowce. Chcieliśmy również pokazać jak istotna jest pomoc geodetów, którzy w oparciu o najnowsze technologie, są w stanie wykonać mapy, które pozwalają na odkrywanie skarbów Ziemi i nie tylko – powiedziała mgr inż. Ewa Głuszek.

W obchody Tygodnia Skarbów włączyli się także naukowcy Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwszego dnia dowiedzieliśmy się, na czym polega tak naprawdę praca paleontologa, wzięliśmy udział w lekcji pokazowej w Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Oprócz wiedzy geologicznej, uczestnicy Tygodnia Skarbów mogli uczestniczyć również w warsztatach nt. kompetencji przyszłości w Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowicach.

Drugi dzień Tygodnia Skarbów odbył się pod znakiem dronów, geocachingu. Na koniec można było wziąć udział w wykładzie na temat sposobów magazynowania energii.

– Mamy tu trochę zabawy, poprzez którą zmierzamy w stronę nauki, bo chcemy przybliżyć młodzieży kilka podstawowych zasad latania, ale także uzmysłowić, że ta technologia ma szereg zastosowań w wielu dziedzinach nauki – powiedziała dr inż. Aleksandra Mierzejowska z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Miłośnicy gier terenowych mogli z kolei posłuchać wykładu o geocachingu, skrytkach typu EarthCache i poszukiwaniu skarbów ziemi, podczas wykładu Pawła Woźniaka z Górnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu, pt. „Geocaching – treasure hunting game…”.

W środę uczestnicy Tygodnia Skarbów uczyli się jak rozpoznać minerały, jak odróżnić kamień szlachetny od podróbki, jak zadbać o zdrowie – nasz największy skarb oraz jak inwestować w metale szlachetne.

Czwarty dzień Tygodnia Skarbów odbył się pod znakiem eksploatacji nie tylko podziemnej, ale także w przestrzeni kosmicznej. Czwartkowe aktywności zakończył pokaz meteorytów. Uczestnicy dowiedzieli się, ile może kosztować jeden gram meteorytu oraz sprzed ilu lat pochodzą najstarsze okazy. O tym wszystkim opowiedział Kazimierz Mazurek, jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

W piątek w ramach Tygodnia Skarbów zaprosiliśmy na wykład pt. „Ile jest złota w Twoim smartfonie? – najcenniejsze i najdroższe metale” poprowadzony przez dr hab. inż. Magdalenę Kokowską-Pawłowską oraz dr. inż. Jacka Nowaka z Politechniki Śląskiej. Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć pokaz świecących minerałów.

Ciekawą kolekcję minerałów fluorescencyjnych przygotowali studenci z Koła Naukowego Geologów „Silesian” Politechniki Śląskiej.

– Minerały same w sobie są ciekawe, a moim zdaniem najbardziej fascynujące jest to, że to natura stworzyła takie cuda – powiedziała prof. Małgorzata Labus opiekunka naukowa koła.

Tydzień Skarbów na Politechnice Śląskiej zwieńczyła Giełda minerałów, skał i skamieniałości, która odbyła się na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

W weekend na Politechnice Śląskiej odbyły się także wykłady „Dlaczego gwiazdy świecą” i „Wszystkie gwiazdy wszechświata”, które wygłosił dr Andrzej Boczarowski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 


Treść opracowana na podstawie artykułu Jolanty Skwaradowskiej opublikowanego na stronie Politechniki Śląskiej.

return to top