Uroczystość posadzenia dębu z okazji Święta Drzewa

10.10.2024 - 15:59, aktualizacja 10.10.2024 - 15:59
Redakcja: OO

10 października 2024 roku z okazji Święta Drzewa na terenie Uniwersytetu Śląskiego (przy CINiBA) odbyła się uroczystość posadzenia dębu szypułkowego. Nowo posadzone drzewo upamiętnia wyróżnienie Katowic jako Europejskiego Miasta Nauki 2024 i stało się 15. drzewem w „Alei Drzew Polskich”.

W ceremonii wzięli udział prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Mirosław Nakonieczny – inicjator Alei Drzew, prof. Ewa Łupikasza oraz Wojciech Kubica – nadleśniczy z Nadleśnictwa Katowice, którzy podkreślali znaczenie tego symbolicznego gestu dla lokalnej społeczności i przyszłych pokoleń.

Po uroczystości uczestnicy mieli okazję wziąć udział w sesji popularnonaukowej pt. „Informacja w drewnie zapisana. Drewno jako źródło informacji o cywilizacji i środowisku”, która odbyła się w budynku rektoratu UŚ. W trakcie spotkania prelegenci omówili, jak drewno może być źródłem cennych informacji o historii środowiska i rozwoju cywilizacji.

Wydarzenie było nie tylko hołdem dla przyrody, ale także okazją do podkreślenia naukowych i edukacyjnych wartości związanych z ochroną środowiska.