Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wystawa i wykład pt. „Rozkwit myśli muzułmańskiej. Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego”

16.11.2023 - 09:04, aktualizacja 21.11.2023 - 14:34
Redakcja: OO

W holu głównym Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu można zwiedzać wystawę fotograficzną pt. „Rozkwit myśli muzułmańskiej. Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego”. Prezentuje ona muzułmańskich uczonych, którzy wnieśli olbrzymi wkład w naukę między IX a XIV wiekiem. Wystawę udostępnił Imam dr Abdul Jabbar Koubaisy – dyrektor Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach, piastujący równocześnie funkcję prezesa Muzułmańskiej Fundacji Pomocy oraz wiceprzewodniczącego Ligi Muzułmańskiej w Polsce.

Wystawa fotograficzna połączona jest z barwną i orientalną ekspozycją marokańskich przedmiotów użytku codziennego, tradycyjnych strojów i biżuterii. Ekspozycję można podziwiać dzięki Hassnie Ezzara – prezesce i założycielce Fundacji polsko-marokańskiej ARGAN.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład. Jego celem było zaznajomienie zainteresowanych z tematyką rozkwitu myśli muzułmańskiej. Wykład poprowadzili Imam dr Abdul Jabbar Koubaisy – dyrektor Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach, prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy i wiceprzewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce oraz Teresa Koubaisy – członkini Rady Naczelnej Ligii Muzułmańskiej RP. Uczestnicy mogli dowiedzieć się nieco więcej o muzułmańskich uczonych, którzy na przestrzeni IX i XIV wieku, wnieśli olbrzymi wkład w naukę. Prelegenci przypomnieli także o kobietach-muzułmankach, które zajmowały wysoką pozycję w świecie nauki.

Druga część spotkania była poświęcona państwu Maroko. Dzięki bardzo ciekawej prezentacji Hassny Ezzara (prezeska i założycielka Fundacji polsko-marokańskiej ARGAN) uczestnicy spotkania poznali główne atrakcje turystyczne, usłyszeli o ciekawych miastach i zróżnicowanych krajobrazach oraz zapoznali się z marokańskimi smakami i symbolem gościnności-marokańską herbatą miętową.

Zorganizowanie przedsięwzięcia było możliwe dzięki współpracy przedstawicieli i przedstawicielek kierunku filologia romańska na Wydziale Humanistycznym UŚ z Muzułmańską Fundacją Pomocy oraz Fundacją polsko-marokańską ARGAN.

Pomysłodawczynią i koordynatorką wydarzenia była dr Aniela Kucharska, będąca równocześnie organizatorką tygodnia trzech kultur, który odbywać się będzie od 26 lutego do 3 marca 2024 roku w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

return to top