Muzycy z UŚ z wyróżnieniami Sélection ClicMag!

08.02.2023 - 15:48 aktualizacja 13.02.2023 - 11:32
Redakcja: OO
Tagi: muzyka

Płyta „Reflexions”, której autorem jest dr Adrian Robak, prof. UŚ – prodziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, otrzymała prestiżowe wyróżnienie Sélection ClicMag! przyznawane przez francuski magazyn muzyczny „ClicMag”. Album zawiera różnorodną muzykę, która łączy nowatorskie rozwiązania fakturalno-brzmieniowe wraz ze starszymi technikami kompozytorskimi. Muzyka skomponowana na instrumenty dawne przełamuje ich stereotypowe traktowanie. Płyty można wysłuchać m.in. na portalach streamingowych.

Wyróżnieniem Sélection ClicMag! doceniona została także płyta „Ryterband – The Journey” dr hab. Anny Kijanowskiej, prof. UŚ oraz dr hab. Małgorzaty Kaniowskiej, prof. UŚ z Instytutu Sztuk Muzycznych UŚ. Album został wydany w ramach konkursu „Swoboda badań”, finansowanego z programu Inicjatywa Doskonałości Badawczej. Płyta zawiera zarejestrowane po raz pierwszy kompozycje Romana Ryterbanda – jednego z ocalałych z Shoah, wybitnego kompozytora, dyrygenta, etnomuzykologa oraz pedagoga, który większość swego życia spędził w Stanach Zjednoczonych.

Materiały do nagrania płyty zostały pozyskane dzięki życzliwości rodziny Romana Ryterbanda oraz Polskiego Centrum Muzycznego działającego przy Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Wśród zarejestrowanych kompozycji znalazły się m.in. „Trzy nokturny na fortepian”, „Z polskich niw” na skrzypce i fortepian, „Triptyque contemporain” na wiolonczelę i fortepian, „Sonatina na gitarę” oraz „Koncert na fortepian, orkiestrę smyczkową i harfę”, w którego nagraniu wzięli udział dr hab. Anna Kijanowska, prof. UŚ (fortepian) oraz Silesian Chamber Orchestra pod dyrekcją dr hab. Małgorzaty Kaniowskiej, prof. UŚ. Wśród osób zaproszonych do realizacji projektu znaleźli się znakomici artyści z całego świata – Eri Evan (wiolonczela), Ania Filochowska (skrzypce) oraz Paul Cesarczyk (gitara). Płyta została opatrzona komentarzem krytycznym autorstwa dr hab. Małgorzaty Kaniowskiej, prof. UŚ.

klawisze fortepianu

Fot. Ebuen Clemente Jr | Unsplash