Badania
Zanieczyszczenia powietrza
Balon badawczy pozwala nie tylko na prowadzenie badań jakości powietrza, ale także na wykrywanie źródeł zanieczyszczeń oraz rozpoznanie kierunków ich przemieszczania się. Ponieważ nie posiada napędu, ruch w kierunku poziomym jest zgodny z naturalnym ruchem powietrza, a to stwarza unikalną możliwość poboru próbek w strefach atmosfery, które nie zostały zaburzone żadnymi urządzeniami mechanicznymi.
Zakres badań:
- pomiary temperatury, wilgotności oraz ciśnienia,
- pomiary stężenia sadzy i ozonu,
- analiza stężeń pyłów PM10, PM 2,5 oraz nanocząstek w powietrzu,
- analiza pyłków roślin,
- badania mikrobiologiczne (bakterie, wirusy),
- badania zawartości w powietrzu: CO2 (dwutlenku węgla), SO2 (dwutlenku siarki), NO (tlenku azotu), NO2 (dwutlenku azotu), NH3 (amoniaku), lotnych związków organicznych, formaldehydu.
Badania prowadzą: meteorolodzy, klimatolodzy, mineralodzy, biolodzy, fizycy, chemicy, hydrolodzy.
Znaczenie badań dla mieszkańców
Balon badawczy wyposażony jest między innymi w analizator pyłów pozwalający między innymi ustalić stężenie pyłów respirabilnych, które narażają populację na pogorszenie stanu zdrowia, wnikają bowiem do układu oddechowego.
Nano- i mikrocząstki, których wielkość spada poniżej 0,5 mikrometra, czyli 500 nanometrów, zachowują się podobnie jak gazy, czyli dostają się bezpośrednio do krwiobiegu i stanowią ogromne zagrożenie, ponieważ przenikają do organizmu w czasie oddychania.
Wyniki badań
Dane uzyskane podczas lotu, który trwa od 1 do 3 godzin, pozwalają na zebranie wyczerpujących informacji. Analizy prowadzone są w cyklach co 4 sekundy, co gwarantuje bardzo dokładny czas detekcji.
Ponieważ GPS zapamiętuje trasę i wysokość przelotu, geografowie sporządzają dokładną mapę występowania zanieczyszczeń, ustalają ich źródła i określają sytuacje, które sprzyjają kumulacji zanieczyszczeń. Ta wiedza może służyć włodarzom miast, samorządowcom i lekarzom.