Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

CoARA

Koalicja na rzecz poprawy oceny badań naukowych

osoby robiące notatki, zbliżone na dłonie

Od 2024 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach jest sygnatariuszem Porozumienia na rzecz reformy oceny działalności naukowej oraz członkiem Koalicji na rzecz poprawy oceny badań naukowych (Coalition for Advancing Research Assessment, w skrócie CoARA).

Czym jest CoARA?

Koalicja na rzecz poprawy oceny badań naukowych (CoARA) zrzesza instytucje zaangażowane w reformę metod i procesów oceny badań naukowych. Główną ideą stojącą za działaniami Koalicji są: konieczność przeformułowania oceny badań opierającej się głównie na wskaźnikach publikacyjnych (takich jak liczba cytowań, h-indeks) oraz uwzględnienie szeregu działań naukowców, które nie mieszczą się w dotychczasowym modelu weryfikacji dorobku i oceny pracy badawczej.

Porozumienie na rzecz reformy oceny działalności naukowej podpisało ponad 700 organizacji badawczych, w tym jednostki i uczelnie z krajów europejskich i pozaeuropejskich, instytucje odpowiedzialne za finansowanie i ocenę badań, towarzystwa naukowe oraz inne stowarzyszenia związane z działalnością badawczą. Wspólnie wypracowały one działania i zasady reform, zawarte w Porozumieniu.

logo CoARA

Struktura Koalicji

Do koalicji CoARA można dołączyć jako sygnatariusz porozumienia lub jako pełnoprawny członek. Obie formy zobowiązują organizacje do poparcia reformy oceny badań i przedstawienia planu działania w ciągu roku.

Uniwersytet Śląski w Katowicach, jako członek Koalicji, ma prawo głosu i udziału w Zgromadzeniu Ogólnym oraz innych procesach decyzyjnych. Członkostwo daje dostęp do sieci współpracy, grup roboczych i rozwoju reform. Członkowie korzystają z wymiany wiedzy, wsparcia w pierwszych etapach reformy oraz możliwości wdrażania innowacyjnych metod oceny.

Koalicją zarządzają Zgromadzenie Ogólne i Rada Sterująca, a jej codzienne działania koordynuje Sekretariat CoARA przy Europejskiej Fundacji Nauki (ESF).

Cele i misja Koalicji

Celem CoARy jest uznanie różnorodnych rezultatów, praktyk badawczych i aktywności poprzez dowartościowanie jakościowej oceny badaczy i badań, opartej na systemie recenzyjnym wspieranym poprzez wykorzystanie wskaźników ilościowych. Zmiana ta ma przyczynić się do włączenia w obszar oceny badań szerokiego wachlarzu działań, które na równi z wysoko punktowanymi publikacjami przyczyniają się do rozwoju potencjału badawczego nauki i naukowców.

Misja CoARy wyraża się w dziesięciu zobowiązaniach, zawartych w Porozumieniu na rzecz reformy oceny działalności naukowej. Poniższe postanowienia są podstawą Planu Działania (Action Plan) tworzonego przez sygnatariuszy i członków Porozumienia, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i wyzwań instytucji badawczych.

Zobowiązania CoARA

  1. Uznawanie zróżnicowanych form wkładu i ścieżek kariery w nauce, dostosowane do specyfiki oraz potrzeb danej dziedziny badawczej.
  2. Podstawowa ocena badań naukowych głównie na podstawie ewaluacji jakościowej, w której główną rolę odgrywa recenzja peer-review, wspierana należytym wykorzystaniem wskaźników ilościowych.
  3. Porzucenie niewłaściwego wykorzystywania wskaźników opartych na czasopismach i publikacjach w ocenie badań, w szczególności niewłaściwego stosowania współczynnika cytowań IF czasopism oraz wskaźnika Hirscha.
  4. Unikanie wykorzystywania rankingów instytucji badawczych w procesach oceny działalności naukowej.
  5. Przydzielenie środków na reformę oceny badań naukowych w zakresie niezbędnym do realizacji zaplanowanych zmian organizacyjnych.
  6. Przegląd oraz wypracowanie kryteriów, narzędzi i procesów oceny.
  7. Podnoszenie świadomości na temat reformy systemu oceny badań naukowych oraz zapewnienie przejrzystej komunikacji, jasnych wytycznych, a także szkoleń dot. kryteriów i procesów oceny oraz ich użytkowania.
  8. Wymiana praktyk i doświadczeń by umożliwić wzajemne uczenie się w ramach Koalicji oraz poza nią.
  9. Komunikacja postępu w zakresie przestrzegania zasad i wdrażania postanowień.
  10. Ewaluacja praktyk, kryteriów oraz narzędzi w oparciu o merytoryczne oraz najnowsze meta-badania (research on research), a także zapewnienie dostępności danych do celów gromadzenia dowodów.

Plan Działania CoARA na Uniwersytecie Śląskim

Plan Działania Uniwersytetu Śląskiego na lata 2024–2027 koncentruje się na wdrożeniu zasad CoARA poprzez reformę systemu oceny działalności naukowej. Kluczowe działania obejmują rozwój funkcjonalności systemu CRIS w celu uwzględniania różnorodnych rezultatów badań oraz aktywności naukowej (np. publikacje otwarte, preprinty, staże, nagrody). Uniwersytet planuje doskonalenie procedur HR w zakresie rekrutacji, oceny okresowej i awansu poprzez wdrożenie kryteriów jakościowych i narracyjnych, wspieranych przez recenzje peer-review. Zaplanowano dalsze szkolenia, działania promujące otwartą naukę (zgodnie z zasadami FAIR) oraz rozwój mechanizmów zapewniających przejrzystość i inkluzyjność procesu oceny. Wprowadzane będą też ustrukturyzowane polityki strategiczne, powiązane z zatrudnianiem, awansem i finansowaniem, oraz kontynuowane będą konsultacje ze wspólnotą akademicką, aby dostosowywać system oceny do specyfiki różnych dyscyplin i zmieniających się standardów nauki.

Plan Działania CoARA na Uniwersytecie Śląskim

return to top