Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Naukowcy z UŚ laureatami konkursów OPUS 26 i SONATA 19

27.05.2024 - 15:13 aktualizacja 03.06.2024 - 14:19
Redakcja: wc-a
Tagi: badania naukowe, projekty

W maju 2024 roku wyłoniono projekty, które zakwalifikowały się do finansowania przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursów OPUS 26 i SONATA 19. Wśród wyróżnionych znalazły się propozycje zgłoszone przez naukowców i naukowczynie z Uniwersytetu Śląskiego ze wszystkich dziedzin nauki.

OPUS 26

Konkurs ma najszerszą formułę ze wszystkich konkursów NCN. Jest otwarty dla badaczy na każdym etapie kariery, również dla tych, którzy jeszcze nie mają stopnia doktora. Warunkiem wstępnym udziału w konkursie jest posiadanie w dorobku co najmniej jednej opublikowanej lub przyjętej do druku pracy naukowej, a w przypadku działalności naukowej w obszarze twórczości i sztuki alternatywnie przynajmniej jednego dokonania artystycznego bądź artystyczno-naukowego.

Laureaci i laureatki

  1. Wydział Nauk Przyrodniczych
    1. Zastosowanie ilościowej anatomii drewna (QWA) i niebieskich przyrostów w precyzyjnej i wysokorozdzielczej rekonstrukcji klimatu Polski (QDENDRO)dr hab. Magdalena Opała-Owczarek, prof. UŚ (nauki o Ziemi i środowisku)
    2. Rola żelaza w procesie fosylizacji części miękkich kręgowcówdr Dawid Surmik (nauki o Ziemi i środowisku)
    3. Palinostratygrafia i paleośrodowisko wczesnego dewonu Basenu Lubelskiego (południowo-wschodnie wybrzeże Laurussi)prof. dr hab. Paweł Filipiak (nauki o Ziemi i środowisku)
    4. Odkrywanie ukrytej bioróżnorodności post-paleozoicznych liliowców na wschodnim brzegu Pantalassy – ocena wpływu mezozoicznej rewolucji morskiej na ich preferencje batymetryczne prof. dr hab. Mariusz Salamon (nauki o Ziemi i środowisku)
    5. Beztlenowy rozkład labilnej i nielabilnej osadowej materii organicznejdr Maciej Rybicki (nauki o Ziemi i środowisku)
    6. Charakterystyka mechanizmów regulujących adaptację i rozwój generatywny półkarłowych mutantów brasinosteroidowych jęczmienia podczas ich reakcji na stres niedoboru wody występujący w fazie kłoszeniadr hab. Damian Gruszka, prof. UŚ (nauki biologiczne)
    7. Molekularne mechanizmy odpowiedzi roślin na stres związany z toksycznością glinudr Miriam Szurman-Zubrzycka (nauki biologiczne)
  1. Wydział Humanistyczny
    1. Wpływ tempa mówienia na realizację kontrastów fonemicznych w języku ojczystym i języku obcym dr hab. Arkadiusz Rojczyk, prof. UŚ (językoznawstwo)
  1. Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
    1. Kompozycja eutektyczna jako innowacyjne podejście do rozwiązania problemu ograniczonej stabilności fizycznej amorficznych farmaceutykówprof.  dr hab. Marian Paluch (nauki fizyczne)
  1. Wydział Prawa i Administracji
    1. Konstytucyjny Zugzwang: W kierunku teorii zmiany momentum konstytucyjnegodr Mauro Arturo Rivera León (nauki prawne)

SONATA 19

Konkurs jest przeznaczony dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o finansowanie projektów obejmujących badania podstawowe, trwających 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.

Laureaci i laureatki

  1. Wydział Humanistyczny
    1. Wspólnotowórcza moc tekstu. Literatura górnośląska 1989–2023dr Karolina Pospiszil-Hofmańska (literaturoznawstwo)
  2. Wydział Nauk Przyrodniczych
      1. Przekroje czasowe Ediakaru (ENTICE): zastosowanie geochronologii U-Pb wielkich prowincji magmowych do rozwiązania geo- i paleomagnetycznej zagadki Ediakarudr hab. Ashley Gumsley (nauki o Ziemi i środowisku)
  3. Wydział Nauk Społecznych
    1. Nacjonalizujące Państwo i Demokracja Liberalnadr Anna Maria Muś, prof. UŚ (nauki o polityce i administracji)
  4. Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
    1. Innowacyjne strategie efektywnego pozyskiwania energii elektrycznej i generowania ładunku na rzecz trwałych i elastycznych nanogeneratorów tryboelektrycznych – Nano-ładunekdr Emre Arkan (chemia)
  5. Wydział Prawa i Administracji
    1. Sądowa aktualizacja znaczenia tekstu prawnego w zmieniających się okolicznościach. Ujęcie prawnoporównawczedr Paulina Konca (nauki prawne)

Pełna lista laureatów i laureatek znajduje się na stronie NCN.

Osoba podpisująca dokument, zbliżenie na dłonie/person signing documents, a close-up of hands

Fot. unsplash.com

return to top