Naukowcy z UŚ wśród badaczy o największym wpływie na rozwój światowej nauki

20.11.2020 - 11:02 aktualizacja 26.11.2020 - 13:38
Redakcja: MK

W czasopiśmie „PLOS Biology” ukazał się artykuł prezentujący zestawienie ponad 150 tys. badaczy z całego świata, którzy mają największy wpływ na rozwój nauki. Wykaz ten opracowali: John P. A. Ioannidis, Kevin W. Boyack oraz Jeroen Baas na podstawie wybranych wskaźników bibliometrycznych i danych z bazy Scopus.

Autorzy wykorzystali opracowany przez siebie wskaźnik cytowań (ang. composite citation index) obejmujący następujące dane: liczbę cytowań, indeks Hirscha, a także rolę autora publikacji wśród współautorów. Ze względu na różne zwyczaje cytowań w dyscyplinach uwzględniono także najczęściej cytowanych naukowców z poszczególnych kategorii tematycznych.

W prestiżowym gronie znaleźli się uczeni związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach:

• prof. dr hab. Beata Walczak,
  • prof. dr hab. Grzegorz Racki,
  • prof. dr hab. Marian Paluch,
  • prof. dr hab. Rafał Sitko,
  • prof. dr hab. inż. Jarosław Polański,
  • prof. dr hab. Wojciech Pisarski,
  • prof. dr hab. Jan Dec,
  • prof. dr hab. Michał Daszykowski,
  • prof. dr hab. Barbara Machura,
  • prof. dr hab. Michał Baczyński,
  • prof. dr hab. Robert Musioł
  • prof. dr hab.Joanna Pisarska,
  • prof. dr hab. Jan Grzegorz Małecki,
  • dr hab. Katarzyna Pytlakowska, prof. UŚ,
  • dr hab. Barbara Feist, prof. UŚ
  • prof. dr hab. Małgorzata Gaj.

Artykuł pt. „Updated science-wide author databases of standardized citation indicators” (w języku angielskim) wraz z linkami do bazy danych dostępny jest pod adresem: journals.plos.org/plosbiology. Tekst publikacji można pobrać na stronie: journals.plos.org (PDF, 309 kB).

Kobieta przeglądająca treści na tablecie