Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nominacje do Fryderyków 2023

24.03.2023 - 12:05 aktualizacja 31.03.2023 - 09:01
Redakcja: OO
Tagi: muzyka

Ogłoszono nominacje do kolejnej edycji Fryderyków – nagród muzycznych przyznawanych w Polsce od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną.

W kategorii album roku muzyka współczesna znalazła się płyta pt. „Réflexions”, której autorem jest dr Adrian Robak, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Album zawiera różnorodną muzykę łączącą nowatorskie rozwiązania fakturalno-brzmieniowe ze starszymi technikami kompozytorskimi. Muzyka skomponowana na instrumenty dawne przełamuje ich stereotypowe traktowanie.

Po raz kolejny do Fryderyków został nominowany Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. W kategoriach najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz album roku muzyka chóralna doceniona została płyta „Folk Songs” zawierająca cztery cykle opracowań pieśni ludowych autorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego. Natomiast w kategorii album roku – muzyka jazzowa nominację uzyskała płyta „Requiem” nagrana przez Cameratę Silesię razem z Andrzej Jagodziński Trio, Grażyną Auguścik, Agnieszką Wilczyńską i Wojciechem Myrczkiem. Tytułowe „Requiem” to utwór łączący świat jazzu i muzyki klasycznej.

„Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 roku. Zespół ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej. Dyrektorką muzyczną i dyrygentką chóru jest prof. dr hab. Anna Szostak z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.

klawisze fortepianu / piano keyboard

return to top