Nowatorskie badania nad konwersją energii odpadowej | Prestiżowy grant Horyzont 2020 FET Proactive

30.09.2020 - 16:29 aktualizacja 23.03.2022 - 12:54
Redakcja: MK
Tagi: nauki chemiczne

Uniwersytet Śląski w Katowicach został członkiem konsorcjum realizującego projekt pn. „Electro-Intrusion. Simultaneous transformation of ambient heat and undersired vibrations into electricity via nanotriboelectrification during non-wetting liquid intrusion-extrusion into-from nanopores”. Przedsięwzięcie finansowane jest z programu Horyzont 2020 w ramach prestiżowego konkursu FET Proactive. Zespół realizujący w naszej uczelni wyodrębnione zadania badawcze tworzą naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych: dr hab. Mirosław Chorążewski, prof. UŚ (kierownik), dr Alexander Lowe oraz dr hab. Monika Geppert-Rybczyńska, prof. UŚ.

Projekt ma na celu opracowanie nowych, bardziej wydajnych metod konwersji ciepła odpadowego i niepożądanych wibracji mechanicznych w użyteczną energię elektryczną. Efektem współpracy członków konsorcjum ma być konstrukcja prototypu urządzenia służącego do odzyskiwania zarówno energii termicznej, jak i mechanicznej energii odpadowej powstającej w wyniku wibracji mechanicznych oraz procesów cieplnych.

Takim urządzeniem ma być amortyzator regeneracyjny, który znajdzie zastosowanie między innymi w nowoczesnych samochodach hybrydowych i elektrycznych. Naukowcy szacują, opierając się na danych Europejskiej Agencji Środowiska, że wykorzystanie proponowanego rozwiązania technologicznego tylko w sektorze samochodowym może zmniejszyć ogólne zużycie energii elektrycznej w Unii Europejskiej od 1% do 4% w 2050 roku. Opracowywane rozwiązanie ma również znacząco wpłynąć na pozycję UE w zakresie innowacji, konkurencyjności rynku oraz bezpieczeństwa sektora energetycznego.

Zespół naukowców: (od lewej) dr hab. Mirosław Chorążewski, prof. UŚ (kierownik projektu), dr hab. Monika Geppert-Rybczyńska, prof. UŚ oraz dr Alexander Lowe w trakcie analizy danych. Fot. Julia Agnieszka Szymala

Zespół naukowców przy aparaturze: tensjometr (pomiar kątów zwilżania) - uchwycono moment precyzyjnego kadrowania próbki w tensjometrze

Zespół naukowców: (od lewej) dr hab. Monika Geppert-Rybczyńska, prof. UŚ; dr hab. Mirosław Chorążewski, prof. UŚ (kierownik projektu) oraz dr Alexander Lowe przy aparaturze – moment precyzyjnego kadrowania próbki w tensjometrze. Fot. Julia Agnieszka Szymala

Zespół naukowców: na pierwszym planie dr hab. Monika Geppert-Rybczyńska, prof. UŚ, na drugim planie: dr hab. Mirosław Chorążewski, prof. UŚ (kierownik projektu) oraz dr Alexander Lowe

Naukowcy realizujący projekt pn. „Electro-Intrusion. Simultaneous transformation of ambient heat and undersired vibrations into electricity via nanotriboelectrification during non-wetting liquid intrusion-extrusion into-from nanopores”, na pierwszym planie unikatowy w skali światowej kalorymetr wysokociśnieniowy (tranzycjometr skaningowy). Fot. Julia Agnieszka Szymala

W skład konsorcjum wchodzą wraz z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach: Universita degli Studi di Ferrara (Włochy), University of Birmingham (Wielka Brytania), National Technical University of Ukraine „Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute” (Ukraina) oraz firma Tenneco (Belgia). Funkcję lidera pełni Centre of Cooperative Research on Alternative Energie (CIC energiGUNE) z Basque Research and Technology Alliance (Hiszpania).

Horyzont 2020 FET Proactive, w ramach którego realizowany jest projekt, to konkurs adresowany do badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe, którzy wspólnie z przedsiębiorcami pracują – od idei do wdrożenia – nad nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi zdolnymi wywrzeć istotny wpływ na przyszłość otaczającego nas świata. Kwota dofinansowania całości projektu wynosi ponad 3,6 mln euro. Badania prowadzone będą w latach 2020–2024.