Próbując nadążyć za tempem zmian w świecie, w którym funkcjonuje nasza uczelnia, co jakiś czas wypada na niego spojrzeć świeżym okiem kamery. Sześć opublikowanych w kwietniu 2022 roku filmów pokazuje miasta akademickie Uniwersytetu Śląskiego, promuje nasze wartości oraz efektywne nauczanie w trybie zdalnym.
W Chorzowie, Cieszynie, Katowicach i Sosnowcu
W lutym 2022 roku uniwersytecka ekipa filmowa wybrała się do miast, w których znajdują się wydziały Uniwersytetu Śląskiego. W wyniku tych wizyt powstały cztery osobne materiały opowiadające o jednostkach UŚ i ich otoczeniu. Główną bohaterką filmów jest prowadzona przez lektora Martyna – kandydatka na studia, która przyjeżdża zwiedzić nasz kampus i miasto. Ogląda zatem aule i sale wykładowe, odbiera klucze do pokojów w akademikach, a także próbuje swych sił m.in. jako laborantka, dziennikarka i tłumaczka. Po godzinach z kolei poznaje lokalne atrakcje, wśród których nie mogło zabraknąć chorzowskiego Parku Śląskiego, cieszyńskiej Wenecji, katowickiej Strefy Kultury czy sosnowieckiego Pałacu Dietla. – A to tylko początek twojej uniwersyteckiej przygody – mówi lektor na zakończenie każdego filmu.
Chorzów: youtu.be/pDEtaclHgNQ
Cieszyn: youtu.be/qaDqXt7s9aw
Katowice: youtu.be/azMUt0AE-Uw
Sosnowiec: youtu.be/vGmjyJEHi80
Równe traktowanie
Wspomniana kandydatka trafia na uczelnię, która – jak podkreślamy w kolejnym materiale – stanowi „wspólnotę równych i różnorodnych”. Scenariusz jednominutowego wideoklipu pt. „Równe traktowanie” został oparty na treściach pochodzących ze strony rownetraktowanie.us.edu.pl. Film opowiada o tym, że każdy członek wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego znajdzie u nas swoje miejsce bez względu na indywidualne cechy. „Różnice świadczą o sile i mądrości uniwersytetu” – głosi jedno z haseł-kluczy w klipie, w którym zobaczymy zarówno wykładowców, studentów, jak i pracowników administracji.
Materiał filmowy: youtu.be/n3GIWCWGxrQ
Kształcenie zdalne w pigułce
Dwa lata życia z pandemią COVID-19 przyniosły szybki rozwój różnych form edukacji na odległość. Z myślą o wykładowcach i studentach została stworzona animacja pt. „Przewodnik po kształceniu zdalnym w pigułce”. Film podpowiada, jakie rodzaje zajęć i aktywności sprawdzają się najlepiej w formule zdalnej.
Bezpośrednią inspiracją do powstania animacji był „Przewodnik po kształceniu zdalnym” autorstwa zespołu w składzie: dr hab. Magdalena Bąk, prof. UŚ, dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ, dr hab. Sławomir Pytel, prof. UŚ, dr hab. Jolanta Skutnik, prof. UŚ, dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, prof. UŚ oraz dr Agata Zygmunt. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z pełną wersją przewodnika, która jest dostępna na stronie: www.zdalny.us.edu.pl.
Materiał filmowy: youtu.be/zpeARaYzECM