Panel „Can Science Save Ukraine?” w ramach ESOF2022

11.07.2022 - 15:02 aktualizacja 18.04.2023 - 12:41
Redakcja: wc-a
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Jednym z paneli, który odbędzie się w ramach konferencji ESOF2022 w Katowicach jest „Czy nauka może ocalić Ukrainę? Europejskie uniwersytety a powojenna transformacja Ukrainy” (Can Science Save Ukraine? European Universities and Ukraine’s Post-War Transformation”). Podczas wystąpienia zostanie omówiona agresja Rosji wobec Ukrainy. Uczestnicy zastanowią się również jakie długofalowe skutki wojny poniesie zaatakowane państwo. Prelegenci zarysują perspektywę dla Ukrainy – zaistniała sytuacja jest punktem zwrotnym w rozwoju kraju i jego przyszłości. Nadchodząca rekonstrukcja państwa będzie wymagała zaangażowania całego świata zachodniego, w szczególności Unii Europejskiej, członkostwo w której jest celem obecnej polityki Ukrainy.

Podczas spotkania uczestnicy podejmą próbę odpowiedzi na pytania:

• czy doświadczenie, zaufanie i partnerstwo pomiędzy Ukrainą a innymi państwami europejskimi, osiągnięte w okresie trwającej wojny, będą pomocne w przyszłych długofalowych procesach rekonstrukcji powojennego kraju?
  • jaka może i powinna być rola europejskich uniwersytetów i instytucji naukowych w pomocy ukraińskim ośrodkom naukowym w pokonywaniu skutków wojny, stworzeniu więzi oraz byciu motorem napędowym modernizacji i europeizacji Ukrainy?
  • do jakiego stopnia szeroka i ścisła współpraca między środowiskiem akademickim Ukrainy i reszty Europy może być kluczem do przyspieszenia transformacji kraju w byciu pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej?

W panelu udział wezmą:

• prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • Ganna Tolstanova – prorektor ds. nauki na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Ukraina,
  • Iryna Yehorchenko – Instytut Matematyki, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy,
  • dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr – prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim,
  • Oleksandr Berezko – prezes Eurodoc – European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers; Politechnika Lwowska, Ukraina,
  • Iryna Dehtiarowa – Fundacja Rektorów Polskich, pełnomocnik rektora ds. współpracy z ukraińskimi uczelniami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie wydarzenia. Pełen program konferencji w Katowicach sprawdzić można na stronie  ESOF2022. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego. W razie pytań można kontaktować się pod adresem: esof@us.edu.pl.

Flaga Ukrainy widziana pod światło. W tle ciemny las i zachmurzone niebo

fot. Max Kukurudziak | Unsplash

Grafika promująca wydarzenie w języku angielskim. W lewym górnym rogu tytuł wydarzenia. Po prawej lokalizacja wydarzenia: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Ball Room A, godz. 11.15–12.30, 15 lipca 2022 roku. Po prawej logo ESOF 2022. W dolnym rzędzie zdjęcia czterech uczestników spotkania z afiliacją: Ryszard Koziołek, Ganna Tolstanova, Iryna Yechorchenko, Oleksandr Berezko.