Panel „Make brain, do not drain” w ramach ESOF2022

09.07.2022 - 09:47 aktualizacja 18.04.2023 - 12:40
Redakcja: wc-a
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2022, którym jest Lejda, od 13 do 16 lipca 2022 roku w holenderskim mieście odbywać się będzie konferencja naukowa EuroScience Open Forum (ESOF) 2022. Jednocześnie w Katowicach – mieście przygotowującym się do przyjęcia tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 – 15 lipca 2022 roku zaplanowano konferencję towarzyszącą ESOF2022 Regional Site. Spotkanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na wydarzenie obowiązuje bezpłatna rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. W razie pytań można kontaktować się pod adresem: esof@us.edu.pl.

Podczas konferencji odbędzie się panel pt. „Make brain, do not drain – facing the dilemma of scientific excellence” poświęcony wyzwaniom, jakie stoją przed uczelniami zmagającymi się z odpływem kadry naukowej do instytucji, regionów i krajów bardziej atrakcyjnych dla wykwalifikowanych ekspertów.

W trakcie spotkania uczestnicy zastanowią się nad tym, czy uniwersytety europejskie nadal mogą być uznawane za najbardziej prestiżowe na świecie, a także jakie miejsce zajmują w nim chińskie instytucje naukowe. Nazwa panelu odnosi się do zjawiska „brain drain” – palącego problemu przenoszenia się obiecujących badaczy z krajów biedniejszych do bogatszych, by tam na prestiżowych uczelniach w pełni realizować swój potencjał. Co zrobić, by pozostali na uczelniach macierzystych? W jaki sposób ośrodki naukowe niecieszące się takim rozgłosem jak np. amerykański Uniwersytet Harvarda czy brytyjski Uniwersytet Oxfordzki mogą z nimi konkurować?

Uczestnikami panelu będą:

• Barbara Kożusznik – dyrektor Interdyscyplinarne Centrum Rozwoju Kadr w Uniwersytecie Śląskim (przewodnicząca),
  • prof. Richard Griffith – Florida Institute of Technology, Stany Zjednoczone (online),
  • Grzegorz Filipowicz – dyrektor ForFuture, prezes Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner,
  • prof. Małgorzata Kozusznik – Uniwersytet w Gandawie, Belgia,
  • dr Mateusz Paliga – Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  • Katarzyna Wiecek-Jakubek – kierownik Działu HR Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie wydarzenia. Pełen program konferencji w Katowicach sprawdzić można na stronie ESOF2022. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Naukowiec w fartuchu siedzi przy biurku trzymając kartki papieru. Przed nim monitor komputera w starym stylu

fot. National Cancer Institute | Unsplash

Grafika promująca wydarzenie w języku angielskim. W lewym górnym rogu tytuł wydarzenia. Po prawej lokalizacja wydarzenia: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Ball Room A+B, godz. 17.15–18.30, 15 lipca 2022 roku. Po prawej logo ESOF 2022. W dolnym rzędzie zdjęcia pięciu uczestników spotkania z afiliacją: Katarzyna Więcek-Jakubek, Barbara Kożusznik, Mateusz Paliga, Grzegorz Filipowicz, Gosia Kożusznik.